Endokrynologia w Medi Horizon Clinic
Endokrynologia – czyli hormony pod kontrolą
Endokrynologia jest to niezwykle istotny dział medycyny badająca budowę i funkcjonowanie narządów odpowiedzialnych za wydzielane wewnętrzne takich jak przysadka mózgowa, tarczyca, nadnercza, jajniki, jądra. Hormony regulują procesu metaboliczne, które mają znaczący wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka. Lekarze specjalizujący się w tej dziedzinie medycyny nazywa się endokrynologami. Odpowiedzialni są diagnostykę oraz leczenie zaburzeń układu endokrynologicznego. Podstawowym zadaniem endokrynologa w Medi Horizon Clinic est prowadzenie leczenia pacjenta tak aby dokonała się regulacja gospodarki hormonalnej.
W Medi Horizon Clinic Warszawa Lekarz endokrynolog zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem:
-
Choroba Hashimoto
Podczas konsultacji lekarz odpowie na każde Twoje pytanie.
Choroba Hasimoto – jest to choroba przewlekła, ogólnoustrojowa tarczycy. Polega ona na limfocytarnym zapaleniu tarczycy która prowadzi do niedoczynności tego narządu. Wówczas tarczyca niedostatecznie wydziela hormony do organizmu. Choroba ta dotyka głównie kobiety w średnim wieku, ale również może występować u mężczyzn i kobiety w każdym wieku oraz u dzieci. Aby potwierdzić chorobę konieczne jest przeprowadzenie badań funkcji tarczycy.
Hashimoto objawy
Na początku choroby możesz nie zauważyć żadnych objawów choroby Hashimoto lub zauważyć niewielkie powiększenia przedniej części szyi (tzw. wola). Zapalenie Hashimoto zazwyczaj postępuje bardzo wolno z biegiem lat i powoduje przewlekłe uszkodzenie tarczycy, co prowadzi do obniżenia poziomu hormonów tarczycy we krwi. Dolegliwości i symptomy to głównie te wiążące się z niedostateczną funkcją tarczycy (niedoczynność), a mianowicie np. zmęczenie i senność, zwiększona wrażliwość na zimno, zaparcia, bladość, suchość skóry, opuchlizna twarzy, łamliwe paznokcie, wypadanie włosów oraz inne.
Hashimoto Leczenie
Leczenie polega na stosowaniu terapii zastępczej – podawania hormonów tarczycy i zazwyczaj jest ono efektywne. Leczenie Hashimoto choroby obejmuje monitorowanie i leczenie zastępcze hormonami tarczycy (np. Syntetycznym hormonem tarczycy).
W przypadku jeśli tarczyca funkcjonuje w prawidłowy sposób w momencie rozpoznania, pacjentowi nie przepisuje się leczenia, ale zaleca się przeprowadzanie regularnych badań.
W przypadku aby ustalić odpowiednią, początkową dawkę lewotyroksyny, lekarz zwykle sprawdza poziom TSH po 6-8 tygodniach leczenia i ponownie po każdej zmianie dawki. Po określeniu dawki normalizującej wyniki badań tarczycy, lekarz endokrynolog najprawdopodobniej będzie sprawdzał u Państwa okresowo poziom TSH co 12 miesięcy, ponieważ wymagana dawka bardzo często może ulec zmianie.
-
Nadczynność i niedoczynność tarczycy
Podczas konsultacji lekarz odpowie na każde Twoje pytanie.
Nadczynność i niedoczynność tarczycy – są to zaburzenia tarczycy w wydzielaniu hormonów do organizmu. Nadczynność polega na nadmiernej produkcji i uwalnianiu hormonów, a niedoczynność na niedostatecznej produkcji i wydzielaniu.
Nadczynność tarczycy: czym się charakteryzuje?
Nadczynność tarczycy jest to zaburzenie, w którym nasza tarczyca produkuje zdecydowanie za dużo hormonów w stosunku do potrzeb naszego organizmu. Do najczęstszych przyczyn nadczynności tarczycy w Polsce zalicza się: chorobę Gravesa i Basedowa (choroba o podłożu autoimmunologicznym), guzki tarczycy. Nadczynność mogą także powodować: podostre zapalenie tarczycy, poporodowe zapalenie tarczycy.
Objawy oraz ich nasilenie w przypadku nadczynności tarczycy różnią się u każdego chorego. W przypadku osób starszych objawy nadmiaru hormonów mogą być słabiej wyrażone i występować na przykład w postaci senności, zmęczenia, osłabienia.
Niedoczynność tarczycy: czym się charakteryzuje?
Niedoczynność tarczycy jest to zaburzenie, które charakteryzuje się hormonów tarczycy spowodowanym ich niedostateczną produkcją przez gruczoł tarczowy. Przyczyn niedostatecznej produkcji i wydzielania hormonów przez tarczycę jest bardzo dużo, do najważniejszych z nich należą: choroba Hashimoto, stan po operacyjnym usunięciu tarczycy (np. z powodu raka lub wola guzkowego), stan po leczeniu jodem radioaktywnym.
Objawy niedoczynności tarczycy występują wtedy, gdy niedoczynność jest nieleczona, niewyrównana. W momencie, gdy poziom hormonów zostanie wyrównany, objawy powinny ustąpić, ale nie zawsze jest to możliwe. Bardzo często niedoczynność tarczycy podejrzewana jest na podstawie występowania niepokojących objawów, do których należą przede wszystkim np. uczucie ciągłego zimna, ciągłe zmęczenie i senność depresja, zaburzenia pamięci i inne.
-
Cukrzyca
Podczas konsultacji lekarz odpowie na każde Twoje pytanie.
Cukrzyca – bardzo często występuje u osób cierpiących na niewydolność trzustki. Trzustka jest gruczołem produkującym i uwalniającym insulinę odpowiedzialną za kontrolę ilości cukru w organizmie. Cukrzyca jak wiadomo to choroba przewlekła, która trwa do końca życia. Leczenie cukrzycy jest nierozerwalnie związane z systematycznymi wizytami u lekarza. Pacjent musi regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne i przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.
Cukrzycę można podzielić na trzy typy:
Typ 1 – jest to choroba autoimmunologiczna i insulinozależna. Wówczas organizm sam niszczy komórki trzustki odpowiedzialne za produkcję insuliny.
Typ 2 – jest to choroba metaboliczna oraz nieinsulinozależna. Organizm wytwarza insulinę jednak staje się oporny na działanie hormonu. Wówczas u pacjentów występuje insulinooporność, która nie pozwala na utrzymanie prawidłowej ilości cukru.
Typ 3 – często przez Lekarzy opisywana jako cukrzyca wtórna. Występuje ona u pacjentów, u których w wyniku powikłań innych chorób doszło do uszkodzenia trzustki oraz zaburzenia wydzielania hormonu jakim jest insulina.
Jeśli jesteś chory na cukrzycę, to powinieneś regularnie odbywać planowe wizyty kontrolne u lekarza prowadzącego. Ich częstość jest bardzo zmienna i dostosowana do Twoich potrzeb.
-
Otyłość
Podczas konsultacji lekarz odpowie na każde Twoje pytanie.
Otyłość – jest chorobą metaboliczną polegającą na nadmiernym gromadzeniu się tkanki tłuszczowej w organizmie. Jest ona również wynikiem zaburzeń funkcjonowania układu endokrynologicznego. Otyłość może mieć powiązanie z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy, trzustki i rzadziej nadczynnością nadnerczy. Nadmiar lub niedobór niektórych hormonów mogą wywoływać zmiany w składzie masy ciała, a w konsekwencji prowadzić do nadwagi i otyłości.
Otyłość u dzieci
Niemal 90 proc. dzieci z problemami dotyczącymi wagi cierpi na otyłość prostą, która wynika głównie z przekarmienia, któremu u dzieci towarzyszy normalny wzrost. Natomiast jedynie ok. 10 proc. przypadków to otyłość wynikająca z przyczyn wtórnych a więc wywołana czynnikami endokrynologicznymi.
Odżywianie a styl życia
Niewłaściwy styl życia i złe odżywianie to główne przyczyny otyłości u dzieci. Należy zwracać uwagę na słodycze i fast foody, a także na aktywność fizyczną. Profilaktyka ruchowa bardzo korzystnie wpływa na zapobieganie otyłości, postawę, stan psychiczny, samoakceptację i kontakty z rówieśnikami. Wszystko to wpływa również na problemy z wagą. Według statystyk na nadwagę i otyłość cierpi nawet co druga osoba dorosła.
-
Choroby gruczołów płciowych
Podczas konsultacji lekarz odpowie na każde Twoje pytanie.
Choroby gruczołów płciowych – Należą do endokrynologii ginekologicznej, która skupia się głównie na Kobietach, u których występują zaburzenia miesiączkowania, kłopoty z zajściem w ciąże, okresem menopauzalnym, zespołem policystycznych jajników. W wyniku zachwianej równowagi naszych hormonów może również dojść do spadku libido. Następuje to w przypadku wystąpienia zaburzeń cyklu miesiączkowego, a także braku owulacji. Gospodarka hormonalna wpływa również na zmienność nastrojów.
Na konsultacji specjalista endokrynolog zleca Pacjentce odpowiednie badania hormonalne z uwzględnieniem dnia cyklu owulacyjnego. Po wykonaniu badań pacjentka zgłasza się do lekarza w Medi Horizon Clinic na omówienie wyników, postawienie diagnozy oraz dobranie odpowiedniej metody leczenia.
W Medi Horizon Clinic Endokrynolog zajmuje się również diagnostyką i leczeniem wielu innych chorób wywołanych przez zaburzenia hormonalne takie jak guzy przysadki mózgowej, choroba Addisona, zespół Cushinga, a nawet trądzik oraz łysienie.
Cena wizyt u lekarza Endokrynologa
Pierwsza Konsultacja | 300 zł |
Pozostałe Konsultacje | 250 zł |
Podsumowanie
Endokrynolog w Warszawie
Zaburzenia endokrynologiczne wynikają bardzo często z nadczynności bądź niedoczynności pracy gruczołów, które są są odpowiedzialne za odpowiednią produkcję hormonów. Odpowiednia gospodarka hormonalna naszego organizmu jest bardzo ważna dla uzyskania zdrowia i komfortu naszego życia. Medi Horizon Clinic współpracuje z lekarzami specjalistami z zakresu endokrynologii, którzy mają holistyczne podejście do Pacjenta, biorąc pod uwagę wszystkie aspekty życia. Służy to nie tylko poprawie zdrowia, wyglądu jak również sprzyja zachowaniu komfortu psychicznego.
Nasze mocne strony
- Doświadczeni Lekarze
- Spersonalizowane leczenie
- Holistyczne podejście
- Jakość i Bezpieczeństwo
- Dogodna lokalizacja
- Bezpłatny parking
- Natychmiastowa usługa w pilnych przypadkach
- Nowoczesny sprzęt
- Komfortowe warunki
Zapisz się na konsultację!
Zapisz się na konsultację do lekarza endokrynologa już dziś i sprawdź jak możemy Ci pomóc. tel. +48 530 763 608
Przyjęcie do Medi Horizon Clinic
Krok 1 – Skontaktuj się z nami
Skontaktuj się z Rejestracją Medi Horizon Clinic telefonicznie – +48 530 763 608 lub via e-mail – rejestracja@medihorizon.pl i uzyskaj kompleksowe informacje.
Krok 2 – Wizyta konsultacyjna
Konsultacja z lekarzem specjalistą endokrynologiem, który przeprowadza szczegółowy wywiad lekarski oraz zleca odpowiednią diagnostykę i badania.
Krok 3 – Badania diagnostyczne
Pacjent po otrzymaniu listy zleconych badań zgłasza się do Rejestracji Kliniki w celu umówienia na wykonanie badań.
Krok 4 – Omówienie wyników, Diagnoza i Leczenie
Po otrzymaniu wyników Pacjent, zgłasza się na wizytę do specjalisty Endokrynologa, którzy przeprowadza dokładną analizę wyników z przeprowadzonych badań diagnostycznych. Następnie stawia diagnozę i dostosowuje indywidualnie do Pacjenta odpowiednie leczenie farmakologiczne. Pacjent, który zgłasza się do Endokrynologa, powinien pamiętać o przestrzeganiu zaleceń lekarza oraz o wizytach kontrolnych.