Endoproteza biodra
Endoproteza stawu biodrowego w Medi Horizon Clinic
Endoproteza stawu biodrowego daje możliwość pełnego odtworzenia ruchów niewłaściwie działającego stawu. Jest szansą dla osób, które cierpią z powodu zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej, zmagają się z chorobami wrodzonymi biodra lub doznały urazu na skutek wypadku. Nie bez powodu endoprotezoplastyka uważana jest za jedno z największych osiągnięć medycyny. W Medi Horizon Clinic zabiegi endoprotezoplastyki przeprowadzane są przez najlepszych specjalistów z zakresu chirurgii ortopedycznej. Dzięki kompleksowej współpracy lekarzy, zespołu pielęgniarskiego oraz fizjoterapeutów, nasi pacjenci odzyskują dawną sprawność i znów mogą cieszyć się życiem. Przeczytaj o możliwościach, które oferujemy!
Proteza biodra to szansa na powrót do całkowitej sprawności – według badań ponad 90% pacjentów jest zadowolonych ze swojego stanu funkcjonalnego po zabiegu. Prawidłowe działanie stawów biodrowych warunkuje dobre funkcjonowanie oraz życie bez bólu. Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego (koksartroza) jest jedną z najczęstszych chorób, dotykającą osoby w średnim i starszym wieku. Schorzenie prowadzi do powolnych zniszczeń chrząstki stawowej, przez co staw traci swoje funkcje i staje się niewydolny pod względem funkcjonalnym. Konieczna staje się wówczas endoproteza biodra, czyli wszczepienie sztucznego stawu.
Zabieg medyczny wszczepienia endoprotezy biodra w Medi Horizon Clinic wykonywany jest przez doświadczonych specjalistów z dziedziny ortopedii.
Najczęściej zadawane pytania:
-
Czym jest endoproteza stawu biodrowego i zabieg endoprotezoplastyki?
Endoprotezoplastyka (alloplastyka) stawu biodrowego to zabieg operacyjny, który polega na zastosowaniu sztucznego stawu (endoprotezy) w miejscu zmienionym chorobowo. Dzięki temu zostają odtworzone naturalne funkcje stawu, a pacjent odzyskuje swobodę ruchu, pozbywa się dolegliwości bólowych i po kilku miesiącach wraca do normalnego funkcjonowania. Operacja polega na usunięciu użytych struktur stawu biodrowego i zastąpieniu ich sztucznymi elementami. Endoprotezy zbudowane są z bezpiecznych metali, które wykazują obojętne działanie dla organizmu, dlatego ryzyko odrzucenia implantu jest minimalne. Endoproteza składa się z trzpienia – który wprowadzany jest do kanału szpikowego kości udowej, a na nim osadzona jest kulista głowa, mająca odwzorować panewkę. Umożliwia ona wykonywanie ruchów we wszystkich płaszczyznach.
-
Przyczyny powstawania choroby zwyrodnieniowej biodra
Zwyrodnienie stawów biodrowych może być spowodowane zmianami o charakterze pierwotnym lub wtórnym. W pierwszym przypadku za chorobę odpowiadają przede wszystkim procesy naturalnego zużycia związane z wiekiem. Zmiany wtórne powstają na skutek przewlekłych procesów chorobowych m.in.: reumatoidalnego zapalenia stawów, wrodzonej dysplazji, a także wszelkich urazów – złamań, zwichnięć, prowadzących do zaburzenia równowagi anatomicznej biodra. Dodatkowe znaczenie ma również nadwaga i otyłość pacjenta, która przyczynia się do przeciążenia aparatu ruchu.
-
Rodzaje endoprotez biodra
Ze względu na zakres wymiany stawu endoprotezy stawu biodrowego można podzielić na:
- endoprotezy całkowite – stosowane są przy zaawansowanych zmianach chorobowych oraz deformacjach stawu,
- endoprotezy częściowe – wymieniane są poszczególne elementy uszkodzonego stawu.
Ze względu na sposób mocowania do kości wyróżnia się następujące rodzaje endoprotez:
- cementową,
- bezcementową,
- hybrydową.
-
Jakie są wskazania do zabiegu?
- zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego o różnym podłożu,
- złamanie szyjki kości udowej,
- wypadki, urazy, wieloodłamowe złamania,
- wrodzone dysplazje stawów biodrowych,
- patologiczne zmiany zachodzące na skutek chorób – reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa,
- martwica kości udowej,
- nowotwory.
-
Przeciwwskazania
- stawy neurogenne Charcota,
- osteoporoza,
- znaczna nadwaga i otyłość,
- współistniejące ciężkie schorzenia ogólne.
-
Jak przebiega zabieg wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego?
O tym, jaka metoda zostanie zastosowana, decyduje lekarz na podstawie między innymi stopnia uszkodzenia stawu. W Medi Horizon Clinic naszą dewizą jest przede wszystkim bezpieczeństwo pacjenta na każdym etapie leczenia. Dlatego kwalifikacja do zabiegu polega na adekwatnym przygotowaniu, które obejmuje wykonanie potrzebnych badań w celu wyeliminowania ewentualnych przeciwwskazań. W momencie, kiedy lekarz uzna, iż stan zdrowia pacjenta jest odpowiedni, wówczas ustala termin zabiegu. Operacja endoprotezoplastyki biodra wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa około 2 godzin. Gdy pacjent jest znieczulony, lekarz rozpoczyna alloplastykę stawu biodrowego od nacięcia skóry, tkanki podskórnej oraz kolejnych struktur stawowych. Kolejnym etap polega na wysunięciu głowy kości udowej z panewki i przygotowaniu w kości biodrowej przestrzeni dla sztucznych elementów stawu. Kolejnym etapem jest wszczepienie sztucznej panewki do kości biodrowej oraz wprowadzenie trzpienia do kości udowej w wydrążony w niej kanał, a także umieszczenie na nim metalowej części endoprotezy. Pacjent w dniu zabiegu zostaje objęty niezbędną profilaktyką przeciwzakrzepową. Po operacji pozostaje w klinice pod opieką wykwalifikowanej kadry medycznej, która czuwa na każdym etapie jego powrotu do sprawności. Następnym etapem jest rehabilitacja, która przebiega etapowo – pacjent stopniowo obciąża operowaną kończynę, uczy się wykonywać czynności dnia codziennego, tak by za kilkanaście tygodni wrócić do pełnej sprawności. Bardzo ważne jest, żeby w okresie pooperacyjnym ściśle stosować się do zaleceń lekarza.
-
Jak wygląda rekonwalescencja?
Czas powrotu do sprawności uzależniony jest przede wszystkim od wieku, stopnia zaawansowania schorzenia, płci, a także motywacji pacjenta. Bardzo ważna w całym procesie rekonwalescencji jest odpowiednio poprowadzona rehabilitacja. Rozpoczyna się ona praktycznie zaraz po operacji. Już w drugiej dobie po zabiegu pacjent jest pionizowany i rozpoczyna się nauka obciążania operowanej kończyny oraz prawidłowego chodu. Rehabilitacja opiera się także na ćwiczeniach wzmacniających obręcz biodrową, izometrycznych oraz równoważnych. Medi Horizon Clinic współpracuje z doświadczonymi fizjoterapeutami, którzy specjalizują się w rehabilitacji pooperacyjnej z zakresu ortopedii. Dzięki współpracy całego zespołu rehabilitantów oraz lekarzy ortopedów powrót do sprawności przynosi znakomite efekty i pomaga pacjentom w szybszym powrocie do pełni sprawności.
-
Endoproteza stawu biodrowego: korzyści
Endoproteza stawu biodrowego przede wszystkim uwalnia pacjenta od przewlekłego silnego bólu oraz zażywania środków przeciwbólowych. Pozwala przywrócić sprawność fizyczną – właściwy chód bez pomocy ortopedycznych. Co najważniejsze pacjenci po operacji odzyskują dawną ruchomość stawu biodrowego, możliwe jest również uprawianie sportu.
-
Wymiana biodra prywatnie w Warszawie. Dlaczego warto wykonać zabieg w Medi Horizon Clinic?
Medi Horizon Clinic to szczególne miejsce na mapie Warszawy, gdzie zespół ekspertów z dziedziny ortopedii i traumatologii ruchu diagnozuje problem, wybierając najlepszą metodę leczenia operacyjnego. Klinika współpracuje z doświadczonymi fizjoterapeutami, dzięki czemu pacjent przez cały okres rekonwalescencji jest objęty opieką wykwalifikowanej kadry medycznej. Nie zwlekaj, uwolnij się od bólu i skorzystaj z pomocy naszych wykwalifikowanych specjalistów.
Ile kosztuje operacja?
Cena w zależności od rozległości miejsca operowanego oraz stopnia uszkodzenia stawu ustalana jest indywidualnie
Dlaczego warto wybrać zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego w Medi Horizon Clinic w Warszawie?
Medi Horizon Clinic to szczególne miejsce na mapie Warszawy, gdzie zespół doświadczonych lekarzy specjalistów z zakresu ortopedii i traumatologii ruchu wykonuje zabiegi endoprotezoplastyki stawu biodrowego. Lekarze od początku diagnozują przyczynę wystąpienia bólu w stawie biodrowym i proponują najlepszą metodę leczenia operacyjnego. Nie zwlekaj, uwolnij się od bólu i skorzystaj z pomocy naszych wykwalifikowanych ekspertów.
Nasze mocne strony
- Doświadczeni Lekarze
- Spersonalizowane leczenie
- Holistyczne podejście
- Jakość i Bezpieczeństwo
- Dogodna lokalizacja
- Bezpłatny parking
- Natychmiastowa usługa w pilnych przypadkach
- Nowoczesny sprzęt
- Komfortowe warunki
Zapisz się na konsultację!
Zapisz się na konsultację kwalifikującą do zabiegu już dziś i sprawdź jak możemy Ci pomóc. tel. +48 530 763 608
Przyjęcie do Medi Horizon Clinic
Krok 1 – Skontaktuj się z nami
Skontaktuj się z Rejestracją Medi Horizon Clinic telefonicznie – +48 530 763 608 lub via e-mail – rejestracja@medihorizon.pl i uzyskaj kompleksowe informacje.
Krok 2 – Wizyta konsultacyjna
Kwalifikacja do zabiegu wymaga standardowej konsultacji z lekarzem specjalistą, który przeprowadza szczegółowy wywiad lekarski oraz dobiera odpowiednią metodę leczenia lub korekty.
Krok 3 – Decyzja Pacjenta i Lekarza
Lekarz podejmuje decyzję, czy zabieg jest możliwy do wykonania oraz bezpieczny dla Pacjenta. Wyjaśnia Pacjentowi jak przebiega zabieg, określa zakres oraz cenę. Następnie w rezlutacie ustalany jest termin kwalifikacji anestezjologicznej i samego zabiegu.
Krok 4 – Zabieg i pobyt w Medi Horizon Clinic
Dużą wagę przykładamy do optymalnego wyboru znieczulenia do zabiegu operacyjnego, zwalczania bólu pooperacyjnego oraz do odpowiedniej regeneracji i rehabilitacji pacjenta. Pacjent przez cały czas objęty jest opieką wykwalifikowanej kadry medycznej.