Jak długo boli kolano po endoprotezie kolana? Endoproteza kolana to nic innego jak sztuczny staw, który jest wymieniony u Pacjentów, którzy skarżą się na ostry i przewlekły ból kolana i są zakwalifikowani do tego typu zabiegu.  Endoprotezoplastyka stawu kolanowego to zabieg, który polega na zastąpieniu uszkodzonych części kolana – protezą. Efekt zabiegu to przywrócenie pacjentowi pełnej sprawności, ruchomości i funkcjonalności kolana.

Kiedy zdecydować się na endoprotezę kolana?

Pacjenci zgłaszający się do Medi Horizon Clinic, cierpią z powodu bólu, posiadają ograniczenia w ruchomości kolana – które powodują znaczne utrudnienie wykonywania podstawowych czynności. Podczas wnikliwej konsultacji u ortopedy dr n.med. Andrzeja Suwary – analizowane są badania obrazowe typu RTG kolana lub Rezonans kolana –i wówczas dobierana jest indywidualnie do pacjenta odpowiednia metoda leczenia.

Do zabiegu endoprotezoplastyki stawu kolanowego kwalifikują się pacjenci, którzy cierpią na chorobę zwyrodnieniową kolan, posiadający uszkodzenia pierwotne lub nabyte, jak również skarżący się na silny ból po przebytych urazach. Endoproteza kolana wykonywana jest również u pacjentów, u których leczenie zachowawcze typu np. artroskopia kolana – nie przynosi oczekiwanych efektów.

Endoproteza kolana – jak wygląda zabieg?

Zabieg wymiany stawu kolanowego, czyli wszczepienia endoprotezy wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym i trwa zwykle ok. 2h. Podczas zabiegu pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych. Podczas zabiegu ortopeda dr n.med. Andrzej Suwara usuwa chirurgicznie chory staw kolanowy. Następnie dopasowana indywidualnie do pacjenta odpowiednia endoproteza kolana, umieszczana jest w odpowiednim miejscu. Po zabiegu pacjenci zwykle posiadają znieczulenie obwodowe, tak by w pierwszych 48h od zabiegu mogli komfortowo rozpocząć fizjoterapię pooperacyjną i nie odczuwać bólu.

Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu endoproteza kolana?

W Szpitalu Medi Horizon Clinic Warszawa, pacjenci po zabiegu endoproteza kolana zostają kilka dni, tak by pod okiem wykwalifikowanego personelu medycznego oraz fizjoterapeutów rozpocząć fizjoterapię. Podczas pobytu w szpitalu pacjent pod okiem specjalisty wykonuje szereg ćwiczeń, które pozwolą na szybki powrót do codzienności. Po operacji endoproteza kolana – pacjenci otrzymują intensywną fizjoterapię w celu szybkiego przywrócenia pełnego zakresu ruchu kolana. Po około 2-3 tygodniach pacjent odstawia kule.

Jak długo boli kolano po endoprotezie kolana? Dolegliwości bólowe po zabiegu to kwestia indywidualna każdego pacjenta. Ból kolana po zabiegu zwykle może utrzymywać się do ok. 3 miesięcy, jest to proces regeneraci tkanek, mięśni – wiąże się to głównie z ruchomością kolana. Im bardziej pacjent będzie korzystał z fizjoterapii oraz samodzielnie ćwiczył w domu – tym szybciej dojdzie do pełnej sprawności, a tym samym zapomni o bólu kolana. 

Dlaczego warto wykonać zabieg endoproteza kolana w Medi Horizon Clinic ?

Do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie dobierając odpowiednią metodę leczenia. Specjaliści z Medi Horizon Clinic stale podnoszą swoje kwalifikacje i stawiają na rozwój. Jeżeli jesteś zainteresowany zabiegiem endoproteza kolana Warszawa Medi Horizon Clinic – zapraszamy na konsultację.