Czy krzywa przegroda nosa jest przyczyną chrapania ? Oczywiście, że TAK!

Krzywa przegroda nosowa może powodować nadmierne c h r a p a n i e i trudności w zasypianiu, szczególnie dla osób z bezdechem sennym.
Dodatkowo skrzywiona przegroda nosowa może powodować stałe uczucie zatkanego nosa powodujące zatykanie uszu, infekcje górnych dróg oddechowych, zapalenia ucha środkowego, pogorszenie zmysłu węchu, krwawienia z nosa i wiele innych.

Jakie są objawy nieleczonej przegrody nosa?

Długotrwałą konsekwencją krzywej przegrody nosa jest upośledzenie toru oddychania, co przyczynia się do niedotlenienia całego organizmu oraz gorszej pracy narządów wewnętrznych. Pacjenci z powodu nawracających infekcji mają znacznie obniżoną odporność. Wielu z nich skarży się na nawracające infekcje, ciągłe uczucie zatkania nosa oraz nawracające bóle głowy. Dlatego jest to schorzenie, które wymaga leczenia przede wszystkim ze względów zdrowotnych.

 

Na czym polega zabieg septoplastyki?

Medi Horizon Clinic oferuje zabieg septoplastyki indywidualnie dla Pacjenta oraz jego potrzeb. Zabieg polega na usunięciu deformacji części przegordy oraz wyprostowaniu przegrody nosa, tak by przywrócić jej właściwości. Wyprostowaną chrząstkę (jeśli była wyjęta na zewnątrz) wkłada w pierwotne miejsce, koryguje jej pozycję i zaszywa miejsce rozpuszczalnymi szwami. Stabilizacja przegrody odbywa się za pośrednictwem tamponów lub opatrunków żelowych (są one skuteczniejsze, ponieważ umożliwiają swobodne oddychanie przez nos). Do zabiegu septoplastyki Pacjent w pierwszej kolejności powinien zgłosić się na konsultację wraz z potrzebnymi badaniami – rezonans zatok przynosowych. Po konsultacji z lekarzem Pacjent kierowany jest na zabieg. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Pacjent pozostaje do obserwacji 24h w Szpitalu Medi Horizon Clinic i opuszcza Klinikę dnia następnego po kontroli lekarza. Szwy usuwane są po 7 dniach.

Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu korekty krzywej przegrody nosa?

Proces rekonwalescencji trwa około 2-3 tygodnie. Bezpośrednio po zabiegu fizjologiczną reakcją jest: ból, nosa oraz głowy, a także obrzęk. Te objawy utrzymują się około 2 tygodni. Zaleca się wówczas stosowanie środków przeciwbólowych. Przez okres kilku tygodni należy bezwzględnie zrezygnować z:

  • wysiłku fizycznego oraz dźwigania ciężkich przedmiotów,
  • gwałtownego wydmuchiwania powietrza nosem,
  • przebywania w zakurzonych i zadymionych pomieszczeniach,
  • pływania w basenie i korzystania z sauny oraz opalania się,
  • latania samolotem,
  • spożywania gorących i pikantnych potraw.
Jeżeli masz krzywą przegrodę nosa i masz problemy w oddychaniu przez nos – zadzwoń i umów się na wizytę do naszego specjalisty 📞+48 530 763 608
Pamiętaj, Chrapanie wywiera ogromny wpływ na komfort życia osoby chrapiącej i jej bliskich.