Endoproteza biodra – co trzeba wiedzieć przed zabiegiem?

Endoproteza biodra, a dokładnie endoprotezoplastyka stawu biodrowego jest operacją chirurgiczną wykonywaną przez chirurga ortopedę. Polega na usunięciu zniszczonego stawu i zastąpieniu chorej tkanki chrzęstnej i kości biodra protezą. Celem operacji jest usunięcie dolegliwości bólowych chorego stawu biodrowego i przywrócenie prawidłowych funkcji ruchowych. 

Endoproteza biodra warszawa – wskazania do zabiegu

Głównymi przyczynami zmian zwyrodnieniowych w stawie biodrowym jest wiek, przeciążenie stawu i choroba reumatoidalna. Do zabiegu przyczyniają się zapalenie stawu biodrowego, przebyte złamania stawu oraz wady wrodzone. Charakter pracy, nadwaga oraz otyłość również są istotne. Objawy, które mogą zaniepokoić to przede wszystkim przeszywający ból w pachwinie oraz biodrze. Ból pojawia się przy poruszaniu się, może również promieniować do kolan. Zwyrodnienie stawu biodrowego nie jest schorzeniem, które dotyka wyłącznie starsze osoby. Pierwsze objawy tej choroby mogą być odczuwalne u dorosłych osób po 45 roku życia. W skrajnych przypadkach znacznie wcześniej.

Nie zwlekaj z operacją endoproteza biodra

Bardzo ważne jest to aby nie bagatelizować pierwszych objawów uszkodzenia biodra. Choroba niewłaściwie leczona bądź „przeczekania”, przede wszystkim utrudnia to późniejsze leczenie..Z czasem dolegliwości jej towarzyszące nasilają się i powodują utykanie. Istnieje możliwość obciążenia zdrowego biodra. 

Jak wygląda diagnostyka do operacji endoprotezy biodra?

Aby postawić diagnozę należy wybrać specjalistę ortopedę, który wykonuje operacje endoprotezoplastyka. W Warszawie niewiele szpitali ma w swojej ofercie tego typu operacje. Dlatego W Medi Horizon Clinic specjalizujemy się w leczeniu zwyrodnienia stawu biodrowego. Nasz ortopeda od lat pracuje z pacjentami na całym świecie, przede wszystkim którzy zmagają się z tą chorobą. Dlatego wiemy jak bardzo ważna jest odpowiednia diagnostyka. Najważniejszy jest szczegółowy wywiad lekarski wraz z badaniem oraz zdjęciem rentgenowskim. Na podstawie zdjęć oceniane są objawy oraz stopień zaawansowania choroby. Po zdjęciu chirurg ortopeda jest w stanie ocenić zwyrodnienia takie jak zagęszczenie tkanki kostnej, wyrośla kostne na brzegach panewki, utraty grubości chrząstki. W niektórych przypadkach zalecane jest wykonanie rezonansu magnetycznego biodra. Bez wątpienia pozwala to na szczegółowe ocenienie uszkodzeń. 

Czym jest i jak wygląda endoproteza stawu biodrowego?

Endoproteza jest to sztuczny staw w postaci implantu, który zastępuje nasz naturalny staw. Operacja polega na usunięciu zużytych i uszkodzonych elementu stawu i zastąpieniu sztucznymi. Endoprotezy zbudowane są z metali, które są obojętne dla naszego organizmu. Oznacza to, że organizm nie odrzuci nowego elementu w ciele. Proteza składa się z trzpienia, który wprowadzany jest do kanału szpikowego kości udowe. Na nim jest osadzona kulista głowa, dzięki której możliwe jest wykonywanie ruchów. Dodatkowo w skład endoprotezy biodra wchodzi komponent panewkowy, który jest w postaci półkul. Będzie znajdował się w panewce stawu biodrowego. 

Jak wygląda zabieg operacyjny endoproteza biodra?

Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym po okiem personelu medycznego specjalizującego się w operacjach. Sam zabieg trwa około 2 godzin, a pobyt w Medi Horizon Clinic pod okiem personelu medycznego i rehabilitantów, do kilku dni. W związku z tym w 1 dobie po zabiegu z lekarzem ortopedą i rehabilitantem stosowane są ćwiczenia izometryczne, pionizacja oraz rozpoczęcie chodzenia. Ćwiczenia stopniowo będą rozszerzane aby w 4 dobie pacjent samodzielnie poruszał się w asekuracji luki łokciowych. 

Rehabilitacja po zabiegu endoproteza biodra

W 3 – 7 dobie po zabiegu, po opanowaniu samodzielnego chodzenia możliwe jest opuszczenie szpitala. Pacjent kontynuuje rehabilitację. Po około 6 tygodniach przy właściwym przebiegu rehabilitacji oraz po konsultacji z lekarzem ortopedą można rozpocząć poruszanie się bez kul. Po pół roku większość ludzi osiąga zdecydowanie większa sprawność niż przed zabiegiem. Za pomocą rehabilitacji z czasem można uprawiać sport, jeździć na rowerze, pływać czy nawet wrócić do jazdy na nartach.