Endoporteza biodra z dostępu przedniego FAQ

Poniżej przedstawiany często zadawane pytania, dotyczące endoprotezoplastyki stawu biodrowego z dostępu przedniego:

1. Czym jest endoprotezoplastyka stawu biodrowego z dostępu przedniego?

Endoprotezoplastyka stawu biodrowego z dostępu przedniego to operacja wymiany chorego stawu biodrowego na protezę za pomocą cięcia w przedniej części uda. To alternatywna technika operacyjna w porównaniu do tradycyjnego dostępu tylnego. Polega na wczepieniu protezy stawu biodrowego bez nacięcia mięśni.

2. Jakie są główne korzyści endoprotezoplastyki z dostępu przedniego?

Główne korzyści to mniejsze uszkodzenie mięśni, szybszy powrót do aktywności, krótszy czas rekonwalescencji i mniejsze ryzyko dyslokacji protezy biodrowej.

3. Kto jest kandydatem do endoprotezoplastyki z dostępu przedniego?

Kandydatami są zazwyczaj pacjenci z zaawansowaną chorobą stawu biodrowego, którzy doświadczają bólu lub ograniczeń ruchowych, a także odpowiednio zmotywowani do aktywnego udziału w procesie rehabilitacji. Każdy kto boryka się z bólem biodra jak również ma trudności w poruszaniu się i podczas wykonywania codziennych czynności powinien udać się do specjalisty na konsultację.

4. Jak wygląda proces rehabilitacji po endoprotezoplastyce z dostępu przedniego w Medi Horizon Clinic Warszawa?

Rehabilitacja rozpoczyna się zazwyczaj już w dniu operacji. Pacjenci zwykle zaczynają chodzić na drugi dzień po zabiegu i stopniowo wracają do codziennych aktywności. Pełny powrót do pełnej aktywności może zająć od kilku tygodni do kilku miesięcy. Należy pamiętać, iż fizjoterapia jest nieozownym elementem operacji i poprowadzona w odpowiedni sposób przez wykwalifikowaną kadrę specjalistów z dziedziny fizjoterapii, skutkuje szybszym powrotem do pełnej sprawności. Fizjoterapia podczas pobytu w szpitalu, odbywa się ok. 1-2 w ciągu każdego dnia pobytu.

5. Jakie są potencjalne ryzyka i powikłania tej procedury?

Potencjalne ryzyka obejmują infekcje, krwawienie, uszkodzenie naczyń krwionośnych czy nerwów, dyslokację protezy, czy zakrzepicę żył głębokich. Jednak ryzyko powikłań jest niskie.

6. Jak długo może trwać efekt endoprotezy biodra?

Endoprotezy biodra są zaprojektowane tak, aby były trwałe i wytrzymałe. Możliwy czas ich trwania może się różnić, ale przeważnie trwają od 15 do 20 lat, zależnie od stylu życia pacjenta i poziomu aktywności fizycznej.

7. Czy endoprotezoplastyka z dostępu przedniego jest lepsza od innych technik?

To zależy od indywidualnego przypadku. Endoprotezoplastyka z dostępu przedniego ma swoje zalety, ale nie zawsze jest odpowiednia dla każdego pacjenta. Decyzję o technice operacyjnej należy podejmować indywidualnie po konsultacji z lekarzem.

8. Ile czasu tra hospitalizacja po zabiegu w Medi Horizon Clinic?

Okres hospitalizacji, określany jest przez specjalistę na konsultacji. Zazwyczaj jednak szacowany czas to ok. 3-4 dni.

9. Ile kosztuje zabieg wymiany stawu biodrowego?

Dokładny kosztorys podawany jest przez specjalistę na wizycie, ze względu na typ oraz dobór odpowiednich implantów, idealnych dla Pcjenta. Stopień zaawansowania zabiegu, również ma wpływ na wycenę. Szacowany koszt zabiegu wraz z hospitalizacją oraz fizjoterpia podczas pobytu to koszt ok. 25 – 35 tys. zł.

10. Ile czasu trwa kwalifikacja do zabiegu?

Pełna kwalifikacja do zabiegu zazwyczaj trwa ok. 1-2 tyg. ze względu na konieczność wykonania niezbędnych badań.

11. Jaka endoproteza biodra jest najlepsza? 

W Szpitalu Medi Horizon Clinic pracujemy na protezach biodra, które wykorzystywane są na całym świecie i posiadają atesty. Protezę biodra dobiera się indywidualnie do Pacjenta jego stylu życia. Wybór protezy odbywa się podczas konsultacji ze specjalistą.

12. Jakie badania należy zabrać ze sobą na konsultację kwalifikującą do zabiegu endoprotezy biodra?

Na pierwszą konsultację kwalifikującą do zabiegu endoprotezy biodra należy zabrać ze sobą badanie obrazowe chorego stawu np. RTG lub rezonans. Badanie powinno być w miarę aktualne – ważność do 6 mcy.

13. Jakie badania kwalifikują do zabiegu endoprotezy biodra?

Badania kwalifikacyjne do zabiegu endoprotezy biodra to badania krwi, RTG klatki piersiowej, EKG. W przypadku osób, które stale przyjmują jakieś leki np. w przypadku choroby tarczycy – wymagane jest zaświadczenie od lekarza prowadzącego o braku przeciwwskazań do zabiegu. Szczegółowe badania zostaną przekazane po konsultacji ze specjalistą.

14. Kiedy zdecydować się na zabieg endoprotezy biodra?

Na zabieg endoprotezy biodra należy zdecydować się kiedy silny ból biodra  uniemożliwia normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Kiedy zaczynają się problemy z poruszaniem się oraz wykonywaniem codziennych czynności np. wsiadanie do samochodu czy wysiadanie z samochodu lub też zakładanie skarpetek.

15. Co zabrać ze sobą na zabieg endoprotezy biodra?

Na zabieg endoprotezy biodra należy stawić się w dniu operacji o wyznaczonej godzinie. Należy zabrać ze sobą oryginalne wyniki badań, dokument tożsamości, kule, piżamę, bieliznę, strój do ćwiczeń, kosmetyki, ładowarkę do telefonu , luźne ubrania.

16. Po jakim czasie od zabiegu można odstawić kule ?

U każdego Pacjenta proces rekonwalescencji i regeneracji jest indywidualny. Zależy to od stanu zdrowia Pacjenta, wieku oraz determinacji i wykonanych rehabilitacji. Pacjenci już po 4-6 tyg mogą odstawić kule.

17. Kiedy mija ból biodra po zabiegu endoprotezy biodra ?

Po zabiegu endoprotezy biodra – ostry ból, który występował PRZED zabiegiem następu od razu PO zabiegu. Po operacji Pacjent odczuwa inny rodzaj bólu – na skutek regeneracji tkanek wokół endoprotezy. Po zabiegu okolica operowana Może być obrzęknięta oraz opuchnięta jest to typowy objaw. Może również pojawić się krwiak, który mija po kilku wizytach u fizjoterapeuty. Dolegliwości bólowe po zabiegu mijają po ok. 10-14 dniach po zabiegu.

18. Gdzie wykonać zabieg endoprotezy biodra Warszawa ?

Zabieg endoprotezy biodra można wykonać w Medi Horizon Clinic Warszawa. Specjalizujemy się w enedoprotezoplastyce stawu biodrowego. W celu umówienia wizyty zadzwoń i umów się na dogodny termin konsultacji. kontakt

19. Gdzie mogę znaleźć więcej informacji na temat zabiegu endoprotezy biodra z dostępu przedniego?

Zapraszamy na naszą stronę internetowe, gdzie znajdziesz więcej informacji ENDOPROTEZA BIODRA Z DOSTĘPU PRZEDNIEGO. Jeżeli jesteś zainteresowany zabiegiem – po więcej informacji zapraszamy na konsultacje z naszym specjalistą dr Andrzejem Suwarą.