Endoproteza stawu ramiennego (barku) Kiedy zdecydować się na zabieg?

Jakie są zmiany zmiany zwyrodnieniowe stawu barkowego?

Pacjenci, którzy zgłaszają do Medi Horizon Clinic z bólem barko bardzo często występują i nich zmiany zwyrodnienie, które dotyczą chrząstki stawowej. Dodatkowo do tych zwyrodnień dochodzą zwyrodnienia również tkanek otaczający takich jak mięśnie i ścięgna barku. Staw barkowy – bark -ze wzg. na swoją złożoność funkcjonalną – leczenie zarówno uszkodzeń jak i narastających zmian patologicznych jest trudne i wymaga kompleksowego leczenie operacyjnego jak również długiej rehabilitacji. Pacjenci którzy zakwalifikowali się do endopiotezoplastyki stawu ramiennego (barku) – mimo bólu, urazy bardzo długo zwlekali z leczeniem i wizytą u lekarza. Dlatego też, endoproteza barku jest dla nich szansą na normalne funkcjonowanie w życiu codziennym.

Endoproteza stawu ramiennego (barku)  to inaczej sztuczny staw ramienny, który może zastąpić w pełni zniszczony staw ramienny pacjenta.

Do zabiegu kwalifikują się Pacjenci z zwyrodnieniami stawu barkowego dotyczącego chrząstki jak również tkankami okalającymi. Dodatkowo jeżeli Pacjent odczuwa silny ból barku w nocy – jest to znak, że warto przemyśleć decyzję o leczeniu operacyjnym.  Ból barku – stawu ramiennego podczas wykonywania codziennych ruchów znacznie utrudnia życie i funkcjonowanie Pacjenta a co za tym idzie obniża się jego komfort życia. Czynności takie jak ubieranie się, czesanie czy sięganie po coś co jest wyżej staje się bardzo trudne i bolesne w wykonaniu dla Pacjenta.

Operacja wymiany stawu barkowego i zastąpienia go sztuczną endoprotezą wykonywana jest.z powodzeniem w Medi Horizon Clinic Warszawa. Zabieg zwykle wykonuje się w znieczuleniu ogólnym i trwa zwykle do 2h. Jest to procedura która skutecznie łagodzi dolegliwości bólowe jak również poprawia funkcjonowanie stawu barkowego.


Rehabilitacja po zabiegu endoprotezy stawu barkowego

Jest to bardzo ważny i nieodłączny element każdego zabiegu ortopedyczne, a w szczególności endoprotezoplastyki stawu barkowego. Po operacji w Medi Horizon Clinic Pacjent otoczony jest opieką wykwalifikowanej kadry medycznej w tym również doświadczonych fizjoterapeutów, którzy czuwają nad każdym ruchem Pacjenta. Rehabilitację rozpoczyna się następnego wkrótce po zabiegu i codziennie wprowadzane są nowe ćwiczenia, tak by zwiększyć ruchomość w stawie barkowym. Prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja powinna trwać zwykle od zabiegu do okresu do 4-6 tyg. po zabiegu. Również w tym okresie powinny ustąpić wszystkie dolegliwości bólowe.

Jeżeli zmagasz się z silnym bólem, który znacznie obniża Twój komfort życia – skorzystaj z konsultacji z naszym specjalistą – umów się na wizytę konsultacyjną. 

Więcej o zabiegu endoproteza barku