Haluksy nazywane również palcem koślawym, jest to choroba zwyrodnieniowa przedniej części stopy, powstałą w wyniku jej deformacji. Jest to uciążliwa dolegliwość, nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim sprawiająca ból i dyskomfort.  Problem ten dotyka głównie kobiety, rzadko kiedy mężczyzn. Jest to spowodowane predyspozycjami genetycznymi, skłonnościami do deformacji przodostopia, urazami czy niewłaściwym obuwiem. Na rynku występuje wiele produktów, które w swoim przesłaniu powinny zniwelować problem halluksów – niestety kości nie da się bez operacji naprawić. 

Co to są haluksy?

Choroba ta polega na postępowej deformacji przodostopia, a dokładnie na odchylaniu się pierwszej kości śródstopia w stronę przyśrodkową i odchylaniu się palucha w kierunku bocznym. Takie ustawienie kości powoduje charakterystyczne dla tej choroby uwypuklenie się głowy pierwszej kości śródstopia. W miejscu uwypuklenia, tkanki miękkie są narażone na różnego rodzaju podrażnienia, wywołując ból. Prowadzić to może do wytworzenia się stanów zapalnych oraz pęcherzy. Deformacja stopy występuje przede wszystkim u ludzi obarczonych płaskostopiem poprzecznym. 

Jakie są przyczyny powstawania haluksów?

Na powstawanie i rozwój choroby palca koślawego wpływa jednocześnie kilka czynników:

  • płeć – kobiety zdecydowanie częściej zapadają na to schorzenie, ponieważ występuje słabszy aparat więzadłowy stopy,
  • wady wrodzone np. płaskostopie,
  • uwarunkowania genetyczne, często jest to choroba dziedziczona,
  • nieodpowiednie obuwie tj.: zbyt wysoki obcas, zbyt ciasne i wąskie buty,
  • choroby reumatyczne,
  • zerwanie ścięgna mięśnia piszczelowego tylnego,
  • hipermobilność stawów stopy,
  • wady w budowie kolagenu,
  • przebyte urazy.

Diagnostyka haluksów

Najczęstszym objawem, który powoduje zgłoszenie się do naszych specjalistów w dziedzinie Ortopedii jest ból utrudniający chodzenie. Ból nasila się, gdy noszone jest obuwie uciskające okolice wystającej głowy kości. Najważniejsza jest odpowiednia diagnostyka, która pozwoli na wdrożenie leczenia. Lekarz Ortopeda w Medi Horizon Clinic w trakcie wizyty przeprowadza dokładne badanie palpacyjne pozwalające na lokalizację bolesnych miejsc, a także wykonuje badanie pod kątem występowania innych schorzeń. Wnikliwie ocenia budowę całej stopy oraz stawu skokowego.

Dodatkowo lekarz może wystawić skierowanie na szczegółowe badanie jakim jest zdjęcie RTG. Na podstawie zdjęcia rentgenowskiego Ortopeda ocenia stopień zaawansowania choroby, wnikliwie analizuje ustawienie kości. Wówczas jest podejmowana decyzja o metodzie leczenia, która przyniesie jak najlepszy efekt końcowy. 

Cena Halluksy Warszawa

Główną metodą leczenie palca koślawego jest operacja wykonywana w Medi Horizon Clinic przez Chirurga Ortopedę, który od konsultacji będzie cały czas prowadził pacjenta. Jest to jedyna metoda, która pozwala na powrót do odpowiedniego kształtu stopy i trwale wyprostować palec.  Doświadczenie specjalisty pozwala na precyzyjne wykonanie zabiegu i skutecznie usuwa haluksa. 

Po konsultacji z lekarzem Ortopedą, pacjent otrzymuje listę badań, które należy wykonać przed zabiegiem operacyjnym. W momencie otrzymania wyników badań Pacjent odbywa szczegółową wizytę u Lekarza Anestezjologa, który kwalifikuje do zabiegu operacyjnego. 

Zabieg korekcji palucha koślawego, wykonuje się w Medi Horizon Clinic jako procedura chirurgii jednego dnia. Dzięki rozwojowi medycyny istnieje ponad 100 technik operacyjnych haluksów. To lekarz prowadzący podejmuje decyzję, która z metod będzie najskuteczniejsza u danego pacjenta.  Można wymienić 3 główne metody, które są wykorzystywane w trakcie zabiegu:

  • operacja na tkankach miękkich – polega na przecięciu więzadła trzeszczkowo-śródstopnego oraz torebki stawowej, po bocznej stronie stawu palucha. W miejscu gdzie torebka stawowa jest rozciągnięta chirurg skraca ją oraz wzmacnia. Tą metodę stosuje się w przypadkach niewielkich deformacji. Rehabilitację rozpoczyna się do 2-3 doby, specjalistyczna ortezę należy nosić przez okres około 4 tygodni.
  • usztywnianie stawu klinowo – śródstopnego – jest to operacja rekonstrukcyjna, polega ona na  plastyce torebki bocznej stawu śródstopno – palcowego, korygując ustawienie palca. Następnie wykonywana jest osteotomia korekcyjna palca pierwszego oraz zakładana jest specjalna metalowa płytka podtrzymująca i stabilizująca paluch. Na koniec zakładane są specjalne szwy, które usunięte zostaną około 14 doby po zabiegu. Rehabilitacja może rozpocząć się od 3-4 doby po operacji. Również wymagane jest noszenie specjalnej ortezy przed okres około 12 tygodni. 
  • osteotomia – jest to zabieg przecięcia kości śródstopia i zmianie jej ustawienia. Następnie kość zostaje zespolona przy wykorzystaniu specjalistycznych implantów, śrub bądź płytek.  Również szwy zostają usunięte około 14 doby po operacji, a ortezę należy używać przez okres około 12 tygodni.

Rehabilitacja po operacji haluksów

Dokładny proces rehabilitacji po operacji korekcji palucha koślawego dobierany jest indywidualnie przez Ortopedę w Medi Horizon Clinic. Rehabilitacja może różnić się intensywnością, metodyką, wieku pacjenta oraz techniki operacyjnej. Pierw Pacjent wykonuje rehabilitację pod okiem profesjonalisty, z biegiem czasu jest możliwość kontynuacji wykonywania ćwiczeń samodzielnie w domu.

Po operacji haluksów

Pacjent po zabiegu od kliniki może otrzymać specjalną ortezę, którą należy skrupulatnie używać przez okres rekonwalescencji oraz kulę wspomagająca komfortowe poruszanie się. Po operacji warto zadbać o zaopatrzenie się w specjalistyczne obuwie, odciążające stopy. Specjalistyczne obuwie pooperacyjne można nabyć w sklepach medycznych, stacjonarnie oraz przez internet.