Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami.

Jest to wyjątkowy czas zarówno dla młodszych jak i starszych osób. W okresie jesienno – zimowym każdy z nas jest myślami przy zimie i wyczekuje na pierwsze opady śniegu, aby móc wskoczyć np. w narty. Jednakże jesienią stajemy się bardziej leniwi, coraz krótsze dni nie zachęcają już do uprawiania sportu. Nawet krótka przerwa nie jest sprzyjająca dla organizmu, jeżeli myślimy o sportach zimowych. Aby bezpiecznie wejść w sezon sportów zimowych, należy się dobrze przygotować nie tylko fizycznie.

Jak się przygotować do sportów zimowych?

Aby zapewnić bezpieczeństwu sobie oraz innym ludziom należy nie tylko posiadać podstawowe umiejętności sportowe, ale również znać się na sprzęcie sportowym takim jak narty, snowboard czy łyżwy. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę muszą szkolić się u specjalistów. Nie warto na własną rękę uczyć się jazdy na łyżwach czy zjazdów na stoku. Takie osoby są najbardziej narażone na różnego rodzaju urazy, kontuzje czy złamania.

Aby być przygotowanym należy:

– poprawić swoją kondycję fizyczną – zazwyczaj na stoku spędza się wiele godzin, najważniejsza jest kondycja nóg, które narażone będą na długą i ciężką pracę wraz z obciążeniem. Dodatkowo warto zadbać o wydolność krążeniowo oddechową. W tym wypadku bardzo dobrze sprawdzą się ćwiczenia cardio, a w okresie jesienny warto wybierać się na spacery z kijkami.

– wzmocnić mięśnie oraz pracować nad równowagą. Równowaga w szczególności w sporcie zimowym jest niezwykle ważna. Balansowanie ciała jest kluczowe w jazdach na nartach czy snowboardzie. U sportowców kluczowe jest znalezienie i pracowanie nad centrum ciała, zalecane jest wówczas ćwiczenia z zakresu pilatesu.

– dbanie o stawy – sporty zimowe bardzo obciążają głównie stawy kończyn dolnych. Zmiany pozycji, częste skręty, balansowanie ciałem znacząco wpływają na kondycję stawów. Warto wówczas sięgnąć po suplementację przeznaczoną dla stawów – głównie kolagen, a najwięcej go występuje w galaretkach oraz w chrząstkach.

– używanie sprawdzonego sprzętu, przeznaczonego do sportów zimowych, posiadanie ochraniaczy oraz kasku. Przy zjazdach na stoku nietrudno o wypadek, dlatego najważniejsze jest bezpieczeństwo. Warto zainwestować w sprawdzony sprzęt i ochraniacze, które mogą nawet uratować życie.

O czym pamiętać w trakcie sezonu zimowego?

Aby uniknąć kontuzji oraz przeciążenia bardzo ważna jest rozgrzewka przed jazdą na łyżwach czy zjazdem ze stoków. Mięśnie potrzebują czasu aby móc się rozgrzać, dzięki temu wytrzymują znacznie większy wysiłek. Rozgrzewka powinna trwać przynajmniej 10 minut i obejmować całe ciało. Po rozgrzewce jak również po intensywnym wysiłku należy pamiętać o kilkuminutowym rozciąganiu. Pozwala to na rozluźnienie mięśni. Nie należy się przeforsowywać i dać sobie czas na odpoczynek. Jest to kluczowe dla regeneracji mięśni. Przemęczone mięśnie, ścięgna oraz stawy narażone są zarówno ma mikro urazu oraz kontuzje, które na długi okres czasu może ograniczyć prawidłowe funkcjonowanie.

Jeżeli, jednak coś się wydarzy i będziesz potrzebować skonsultować się z naszymi specjalistami z zakresu ortopedii jesteśmy dla Ciebie! Nasi Ortopedzi, bardzo często pomagają stanąć na nogi narciarzom, snowbordzistom i wrócić do normalnej aktywności fizycznej. Napisz już teraz!