Zabieg wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego to tzw. Endoprotezoplastyka. Operacja ta pomaga Pacjentom skarżącym się na ból biodra, który utrudnia im codzienne funkcjonowanie. Proteza biodra – czyli sztuczny staw to szansa dla wielu osób, by uniknąć inwalidztwa.

Kiedy zdecydować się na endoprotezę biodra?

Pacjenci, który trafiają do Medi Horizon Clinic Warszawa – skarżą się na ból w pachwinie i biodrze, który pojawia się przy chodzeniu jak również po wstawaniu z pozycji siedzącej.  Im dłużej Pacjent zwleka z operacja endoprotezy biodra, tym bardziej ból zaczyna się nasilać i może promieniować do kolana. Ból pojawia się również w nocy w pozycji leżącej, tak więc towarzyszy Pacjentowi cały czas. Chory na zwyrodnienie biodra z czasem stara się chronić bolącą, nogę’ , a tym samym zaczyna utykać  (charakterystyczny chód) jak również ma problemy z poruszaniem się. To powinien być definitywny sygnał dla Pacjenta, iż konieczna jest ingerencja specjalisty ortopedy odnośnie wymiany biodra.

Jak przygotować się na konsultację z lekarzem ortopedą?

Po decyzji Pacjenta, prosimy o kontakt z naszą placówką Medi Horizon Clinic nr tel. +48 530 763 608 W celu umówienia dogodnego terminu na konsultację z dr n.med. Andrzejem Suwarą.  Na konsultację prosimy o przyniesienie badań typu: RTG lub Rezonans stawu biodrowego. Jeżeli nie posiadają Państwo badań – prosimy o wcześniejszy kontakt z Placówką w celu wydania skierowania na badania diagnostyczne.  Warto na konsultację przygotować nurtujące pytania, na które dr n.med. Andrzej Suwara chętnie odpowie. Na konsultacji omawiana jest cała procedura zabiegu endoproteza biodra, jak również dobierana jest odpowiednia endoproteza biodra indywidualnie do Pacjenta – tak by Pacjent po zabiegu mógł wrócić do pełnej sprawności.

Co to jest Endoproteza stawu biodrowego? Na czym polega zabieg endoprotezoplastyki biodra?

Endoproteza biodra – to sztuczny staw, który składa się z panewki i kuli zakończonej trzpieniem. Występują dwa rodzaje endoproteza biodra – całkowita  – czyli wymianie podlegają zarówno panewka jak i głowa kości udowej. Inaczej jest w przypadku endoproteza stawu biodrowego częściowej – gdzie wymienia podlega tylko głowa kości udowej.  Jaka endoproteza biodra jest dla mnie odpowiednia? Otóż jaka endoproteza biodra będzie odpowiednia dla Pacjenta – decyduje lekarz na podstawie schorzenia Pacjenta.

Jak przygotować się do zabiegu wszczepienia endoprotezy biodra?

Pacjent przed zabiegiem w Medi Horizon Clinic, kierowany jest na badania kwalifikujące do zabiegu (krew, EKG, RTG klatki piersiowej) – dokładną listę otrzymają Państwo po konsultacji u dr n.med. Andrzeja Suwary.  Pacjenci, obciążeni chorobami tak jak niskopłytkowość, cukrzyca oraz innymi chorobami – Otrzymają specjalistyczne zalecenia od lekarza operatora. Najważniejszą rzeczą, którą Pacjenci muszą pamiętać przed zabiegiem – jest nastawienie i chęć rehabilitacji. Szybki powrót do codziennych zajęć po zabiegu endoproteza biodra, to nie tylko prawidłowo wykonany zabieg – to również praca Pacjenta podczas rehabilitacji.

Kiedy rozpocząć rehabilitację po zabiegu endoprotezy biodra?

W Medi Horizon Clinic – rehabilitacja pooperacyjna po zabiegu endoprotezoplastyki biodra rozpoczyna się kilka godzin po zabiegu – kiedy Pacjent dojdzie do siebie.  Wówczas Pacjent jest pionizowany. Już na drugi dzień po operacji endoprotezy biodra Pacjent wykonuje pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty serię ćwiczeń. Każdego dnia pobytu w Szpitalu Medi Horizon Clinic – Pacjent chodzi oraz ćwiczy wspólnie z fizjoterapeutą tak, by po powrocie do domu być sprawnym. Po zabiegu zalecane jest 2-3 tyg. Rehabilitacji – zleconej przez lekarza operatora.

 

Nie zwlekaj z bólem i już dzisiaj zapisz się na konsultację do doświadczonego w zabiegach endopretzy biodra dr n.med. Andrzeja Suwary pod nr tel. +48 530 763 608