Kontuzje biegaczy

Bieganie dla wielu osób jest czystą przyjemnością oraz formą relaksu po całym dniu w pracy, a od kilku lat w Polsce stało się popularną dziedziną sportową u zawodowców czy pasjonatów. Z roku na rok coraz więcej osób bierze udział w maratonach, triatlonach, a kontuzja jest koszmarem każdego biegacza. Większość urazów dotyczy kończyn dolnych, które są nadmiernie eksploatowane. Najczęściej wielu biegaczy doznaje delikatnych urazów stawu skokowego czy kolana, które są mocno obciążone w trakcie wysiłku. 

Jakie są przyczyny powstawania urazów u biegaczy?

Najczęściej urazy oraz bóle mięśni występują u początkujących biegaczy, którzy nie są w pełni gotowi na wysiłek fizyczny. Częstym błędem jest brak lub nieprawidłowo wykonana rozgrzewka, która powinna być wykonywana przed każdym biegiem. Niekiedy początkujący sportowcy pokonują za długie trasy bez przygotowania, który obciąża nie tylko kości czy mięśnie, ale również stawy oraz ścięgna w tym ścięgno Achillesa. Dodatkowo bieganie może wywołać ból w innych partiach ciała w tym na kręgosłupie i ujawnić pewne wady budowy ciała, które wcześniej nie były zauważalne. 

Jakie kontuzje występują najczęściej u biegaczy?

Kolana

Ból kolana może występować u osób rozpoczynających swoją przygodę oraz u zawodowców. Podczas biegania po nierównym, nierównym terenie czy w trakcie skoków ból w kolanie występuje na skutek przeciążeń. Częstą dolegliwością jest tzw “kolano biegacza”, które występuje w wyniku długotrwałego przeciążenia stawu kolanowego. Wówczas dochodzi do ścierania powierzchni chrzęstnych oraz powstawania mikrourazów, które mogą przyczyniać się do powolnej regeneracji tkanek. Coraz częściej wśród biegaczy występuje uraz tzw. “kolano skoczka”, która jest charakterystyczna z urazami rzepki oraz skręcenia kolana.

Złamania zmęczeniowe

Złamania zmęczeniowe powstają na skutek często powtarzających się mikrourazów kości, najczęściej na piszczeli, kości strzałkowej oraz kości śródstopia. Pierw dolegliwości bólowe nie są dokuczliwe, ból wzmacnia się w po wysiłku fizycznym i szybko się wycisza, dlatego często jest bagatelizowany przez biegaczy. Z czasem nieleczony uraz staje się coraz bardziej dokuczliwy oraz utrudnia swobodne poruszanie się, zauważalny jest obrzęk oraz zaczerwienienia, które pozwalają na zlokalizowanie miejsca załamania.

Staw skokowy

Urazy stawu skokowego są urazami mechanicznymi wywołanymi nieprawidłowym stąpnięciem nogą skutkującym skręceniem bądź zwichnięciem kostki. W trakcie skręcenia stawu skokowego może dojść do uszkodzenia aparatu więzadłowego, zaś zwichnięcie polega na przemieszczeniu się kości wchodzących w skład stawu skokowego. Zarówno w trakcie wymienionych dwóch kontuzji dochodzi do powstania opuchlizny i trudności w poruszaniu stopą. 

Zapalenie ścięgna Achillesa

Ścięgno Achillesa jest największym ścięgien występujących u ludzi, mimo swoich wielkości należy do dosyć delikatnych struktur. Zapalenie ścięgna może występować u wszystkich osób aktywnych fizycznie i dochodzi do niego wskutek częstych mikrourazów wynikających z przeciążeń w trakcie uprawiania sportu. Dolegliwość występuje najczęściej u biegaczy górskich, którzy biegają po nierównym i górzystym terenie. Stan zapalny osłabia ścięgno, nieleczony może doprowadzić nawet do zerwania. Głównym objawem jest ostry ból w dolnej części łydki podczas wykonywania ruchów stopą, uczucie sztywności, tkliwość oraz obrzęk.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Zapalenie rozcięgna podeszwowego jest dosyć rzadkim urazem wśród biegaczy. Przyczyną powstawania stanu zapalnego są osłabione mięśnie podeszwowe, nieodpowiednie obuwie oraz napięte ścięgno Achillesa. Reakcje bólowe występują w trakcie wysiłku fizycznego oraz po przebudzeniu, na początku są one słabo wyczuwalne, jednakże z czasem się nasilają utrudniając poruszanie się. Ból z okolicy pięty promieniuje wzdłuż łuku stopy, który jest charakterystyczny dla tego typu urazu.

Uda, pachwiny, pasmo biodrowo – piszczelowe oraz dolny odcinek kręgosłupa

Urazy w pachwinach są wynikiem nadwyrężenia przywodzicieli nóg spowodowanego nadmiernym rozciąganiem mięśni oraz nadmiernie wydłużonego kroku biegowego. Zerwany mięsień w pachwinie rzadko występuje u biegaczy, jednakże charakteryzuje się silnym bólem, opuchlizną oraz trudnością w poruszaniu nogą. 

Zespół pasma biodrowo – piszczelowego w skrócie ITBS, jest częstym urazem u biegaczy wywołujący reakcje bólowe. Pasmo biodrowo – piszczelowe jest grubą strukturą powięziową umiejscowioną na bocznej stronie uda, której funkcją jest usztywnienie stawu kolanowego w pozycji wyprostowanej oraz hamowanie ruchu przywodzenia. Dolegliwości bólowe pojawiają się po bocznej stronie kolana przede wszystkim w trakcie aktywności fizycznej.

Ból w kręgosłupie krzyżowo – lędźwiowym występuje głównie po treningu u osób z nadwagą oraz prowadzących siedzący tryb życia. Bardzo rzadko jest efektem przetrenowania, przede wszystkim jest wynikiem obciążeń spowodowanych nadwagą oraz słabymi mięśniami. 

Wszystkie urazy należy skonsultować z lekarzem ortopedą, ponieważ nieleczone nie pozwalają na szybki powrót do zdrowia oraz do uprawiania ulubionego sportu, zarówno wyklucza zawodowych sportowców z zawodów na długi okres czasu. Specjaliści z Medi Horizon Clinic Warszawa, mają doświadczenie w leczeniu urazów sportowców. Jeżeli jesteś zainteresowany wizytą prosimy o kontakt