Łąkotka kolana – jak skutecznie wyleczyć uraz w kolanie

Czym jest łąkotka kolanowa?

Łąkotka w stawie kolanowym jest strukturą włóknisto-chrzęstną. Pełni funkcję swoistego amortyzatora oraz przenosi obciążenia występujące w trakcie ruchu. Dzięki niej staw kolanowy jest chroniony oraz amortyzowany. W kolanie łąkotka występuje w dwóch miejscach i możemy podzielić ją na łąkotkę boczną oraz łąkotkę przyśrodkową. Łąkotka boczna (ML) znajduje się z boku stawu kolanowego, po zewnętrznej stronie, łąkotka przyśrodkowa (MM) znajduje się centralnie z przodu kolana.

Przyczyny uszkodzenia łąkotki

Uszkodzenia łąkotki należą do jednych z najczęstszych urazów w obrębie stawu kolanowego nie tylko u osób starszych, ale przede wszystkim wśród młodzieży i sportowców. Wśród osób starszych najczęściej do uszkodzeń dochodzi w trakcie codziennych czynności, gwałtownego skrętu czy kucaniu. Spowodowane jest to osłabioną przez wiek strukturą włóknisto-chrzęstną. Wówczas częściej dochodzi do uszkodzeń łąkotki przyśrodkowej. Do uszkodzenia łąkotki bocznej przeważnie dochodzi w trakcie niekontrolowanego skrętu, gdy staw kolanowy jest zgięty np. w trakcie uprawiania sportów zimowych, grania w piłkę nożną. U osób młodych wytrzymałość łąkotki jest bardzo duża, do uszkodzenia dochodzi pod wpływem silnego urazu w trakcie uprawiania sportu bądź w trakcie niefortunnego zdarzenia.

Objawy i diagnostyka

Natychmiastowym objawem uszkodzenia łąkotki jest silny ból w kolanie, który nasila się w trakcie wysiłku lub zaraz po nim. Objawem jest również ograniczony ruch kolana, brak możliwości pełnego zgięcia oraz wyprostu kolana, uczucie przeskakiwania, trzaskania oraz obrzęk kolana. Jeżeli któryś z tych objawów został zauważony należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza Ortopedy. Medi Horizon Clinic w Warszawie specjalizuje się w leczeniu ortopedyczny, zrzeszając najlepszych specjalistów w dziedzinie ortopedii. W trakcie konsultacji doświadczony lekarz ortopeda przeprowadza szczegółowe badanie fizykalne. Pacjent może zostać skierowany na dalsze badania takie jak USG lub rezonans magnetyczny. Badanie obrazowe pozwala na precyzyjne rozpoznanie uszkodzenia łąkotki. Na podstawie dokładnej diagnozy zaproponuje najlepszą metodę leczenia urazu. W przypadku lekkiej kontuzji łąkotki kolana jest możliwość farmakoterapii oraz specjalistycznej rehabilitacji. Operacja zalecana jest osobom, którym uraz uniemożliwia sprawne funkcjonowanie.

Leczenie uszkodzonej łąkotki

W Medi Horizon Clinic w Warszawie wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt najwyższej klasy, dzięki którym operacja przebiega bezproblemowo, a pacjent szybko powraca do zdrowia. Chirurg ortopeda na podstawie wyników badań podejmuje decyzję o sposobie leczenia stawu kolanowego. Najnowocześniejsza wiedza medyczna skupia się na wyleczeniu oraz zachowaniu łąkotki. Dobór odpowiedniej techniki leczenia jest zależny od typu oraz stopnia uszkodzenia tkanki. Wykorzystywanymi metodami są: zszyciu uszkodzonej tkanki, przeszczepie i rekonstrukcji łąkotki, częściowym bądź całkowitym usunięciu łąkotki.

W prawie wszystkich przypadkach operację wykonuje się artroskopowo z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego wykonanego przez anestezjologa. W trakcie operacji lekarz ortopeda wykonuje małe nacięcia, przez które wprowadzane specjalistyczne narzędzia, dzięki którym sprawnie przeprowadzany jest zabieg. Po zakończeniu razy zszywane są z wykorzystaniem specjalistycznych szwów. Po zakończonej rekonwalescencji blizny są niemal niewidoczne. Artroskopia nie wymaga długiej hospitalizacji, pacjent na drugi dzień lub po kilku godzinach może opuścić szpital. W Medi Horizon Clinic pacjenci mogą otrzymać ortezę oraz kule wspomagające poruszanie.

Powrót do aktywności

Po zabiegu chirurgicznym niezbędna jest rehabilitacja, która pozwoli na odzyskanie sprawności fizycznej. Pacjent nie może powrócić do sportu przed zakończeniem rekonwalescencji oraz rehabilitacji. Wszelkie zalecenia pooperacyjne, pacjent otrzymuje w dniu zabiegu od lekarza prowadzącego.

Jeżeli Twoje kolano sprawia Ci problemy i masz uszkodzenie łąkotki i nie tylko – Zadzwoń +48 530 763 608 specjaliści z Medi Horizon Clinic pomagają Pacjentom wrócić do codzienności i sportu.

Zobacz więcej:

Artroskopia kolana

Uszkodzenie wiązadeł kolana 

Endoproteza kolana