Wydawać by się mogło, że boczne zapalenie nadkłykcia bocznego, powszechnie nazywane łokciem tenisisty, dotyczy sportowców zawodowo grających w tenisa. W rzeczywistości choroba najczęściej dotyka osoby stale wykonujące jednostajne ruchy nadgarstków. Nieleczona kontuzja prowadzi do powstania przykrych dolegliwości i zaburza funkcjonowanie całej kończyny górnej. Dowiedz się więcej o łokciu tenisisty!

Łokieć tenisisty – kontuzja nie tylko sportowców

Łokieć tenisisty – inaczej nazywany jest zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Choroba najczęściej dotyczy struktur anatomicznych, takich jak:

  • przyczep ścięgnisty bliższy mięśnia prostownika promieniowego krótkiego nadgarstka,
  • prostownik promieniowego długiego nadgarstka,
  • prostownik łokciowego nadgarstka,
  • prostownik wspólnego palców.

Najnowsze przeprowadzone badania dowiodły, że przyczyny łokcia tenisisty tkwią w zmianach degeneracyjnych, które są spowodowane długotrwałym przeciążeniem ręki. Kumulujące mikrourazy doprowadzają do powstania bólu łokcia po zewnętrznej stronie. Do rozwoju zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej predysponują osoby, których nadgarstki każdego dnia narażone są na przeciążenia.

Schorzenie dotyczy w głównej mierze pracowników fizycznych stolarzy, mechaników samochodowych, ślusarzy, krawców i elektryków. Sportowcy stanowią około 10% procent wszystkich przypadków. Do kontuzji dochodzi również, kiedy osoba niezbyt aktywna fizycznie zacznie nagle gwałtownie obciążać kończynę. Pojawia się ból w łokciu i parestezje świadczące o chorobie.

Łokieć tenisisty – objawy

Wśród objawów łokcia tenisisty zaobserwować możemy przede wszystkim:

  • nasilone dolegliwości bólowe podczas odwracania przedramienia oraz wyprostu stawu łokciowego,
  • osłabienie siły mięśniowej – proste czynności, takie jak podanie ręki, otwieranie drzwi, unoszenie filiżanki stają się trudne do wykonania,
  • uczucie mrowienia i drętwienia,
  • tkliwość i wyraźne ocieplenie tkanek w okolicy stawu łokciowego,
  • wyczuwalne palpacyjnie zgrubienia w rejonach przyczepów mięśni.

Objawy schorzenia w dużej mierze wpływają na jakość codziennego funkcjonowania, powodując uzasadnioną frustrację pacjentów.

Leczenie łokcia tenisisty w Medi Horizon Clinic

Leczenie zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej w Medi Horizon to kilkuetapowy proces, na który składa się konsultacja ortopedyczna i rehabilitacja. Lekarz po zebraniu dokładnego wywiadu i przeprowadzeniu badania zaleci odpowiedni plan leczenia, biorąc pod uwagę również stopień nasilenia objawów.

Jeśli pacjent zmaga się z ostrymi dolegliwościami bólowymi, w pierwszej kolejności należy odciążyć chory łokieć. Przydatne w tym celu są specjalne opaski i ortezy. Mają one za zadanie ustabilizować struktury stawowe i mięśniowe. Pomoce ortopedyczne powinny być odpowiednio dopasowane oraz wykonane z lekkich oddychających materiałów. Stabilizatory na łokieć tenisisty stosuje się również zapobiegawczo podczas prac fizycznych. Nasz specjalista na czas rekonwalescencji wypisuje zwolnienie lekarskie.

Nieodzownym elementem leczenia kontuzji łokcia jest rehabilitacja. W klinice korzystamy z nowoczesnego sprzętu. Jednym z nich jest fizykoterapia z wykorzystaniem fali uderzeniowej. To nieinwazyjna metoda leczenia świeżych i przewlekłych stanów zapalnych tkanek miękkich.

Zabieg emitowany jest po ciśnieniem, dzięki temu doskonale trafia w źródło bólu i jest w stanie już nawet po jednej sesji zmniejszyć dolegliwości bólowe. W rehabilitacji łokcia tenisisty niezbędne są również odpowiednio dobrane ćwiczenia. Terapia w naszej klinice opiera się na połączeniu ćwiczeń rozciągających i wzmacniających mięśnie prostowniki stawu nadgarstkowego. Metodami wspomagającymi proces leczenia są kinesiotaping oraz masaż.

Kinesiotaping na łokieć tenisisty polega na oklejeniu bolesnej okolicy specjalnymi oddychającymi plastrami. Metoda ta wspomaga kontrolę motoryczną, zmniejsza stan zapalny, usuwa zastoiny limfatyczne oraz ma działanie przeciwbólowe. Masaż poprzeczny doskonale sprawdzi się w leczeniu łokcia tenisisty. Masaż polega na dociśnięciu mięśnia, przesunięciu go w poprzek, a następnie rozluźnieniu. Kiedy metody nieoperacyjne nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, konieczne okazuje się leczenie operacyjne. Wybór metody należy stopnia zaawansowania kontuzji oraz wskazań medycznych.

W Medi Horizon Clinic w Warszawie leczeniem zapalenia nadkłykcia bocznego zajmują się doświadczeni specjaliści z dziedziny ortopedii. Wyróżnia nas indywidualnie podejście do każdego pacjenta.