Najczęściej występujące urazy u tancerzy
Taniec jest jedną z najpiękniejszych prac całego ciała. Dzięki muzyce, spontaniczne ruchy ciała wyrażają emocje tancerza. Taniec nie tylko jest sztuką, ale również ciężką pracą oraz sportem, który może powodować różnego rodzaju urazy oraz kontuzje. Mimo, że ciężko jest porównywać do siebie lekkość baletu do hip-hopu czy tańców orientalnych, to każdy z nich jest wielkim wysiłkiem dla organizmu. Często powstałe kontuzje mogą na długi okres czasu uniemożliwić tancerzowi na dalszy udział w tańcu.
Urazy bioder
– uraz mięśnia gruszkowatego – jest jednym z najczęstszych urazów występujących u tancerzy. Długotrwałe napięcie mięśnia gruszkowatego, które jest wynikiem zewnętrznej rotacji bioder w tańcu. Dochodzi wówczas do nacisku na nerw kulszowy powodując silny, promieniujący ból do pośladka oraz nogi.
– strzelające, trzaskające biodro – występuje u tancerzy, którzy w trakcie tańca wykorzystują głównie mocne ruchy biodrami. Wówczas może wystąpić przeskakiwanie ścięgna mięśnia biodrowo – piszczelowego, lub uszkodzenie obrąbka stawu biodrowego. Ból występuje w pachwinie, oraz występuje charakterystyczne przeskakiwanie w biodrze.
Urazy kolan
– urazy więzadeł oraz łąkotek – tego typu urazów występują w wyniku niefortunnego upadku po skoku, nieudanego lądowaniu. Gwałtowne skręcanie kolanem również przyczyniają się do tego typu urazów.
– kolano skoczka – uraz występuje w momencie przeciążenia więzadła rzepki. Bardzo często występuje u tancerzy baletowych, gdzie ich główną rolą jest praca kolanami raz częste wyskoki.
– konflikt fałdu błony maziowej – mimo, że najczęściej schorzenie to nie jest zależne od nas, to może występować u tancerzy, którzy doznali mocnego uderzenia w przyśrodkową część rzepki.
Wspólnymi objawiamy urazów kolan jest nieprzyjemny ból kolan, uczucie przeskakiwania w kolanie przy konflikcie fałdu błony maziowej, opuchlizna, tkliwość oraz ograniczona swoboda w poruszaniu się.
Urazy stawu skokowego oraz stopu
– paluch koślawy – potocznie nazywany halluksem, który jest deformacją palucha (pierwszego palca) stopy. Jego występowanie jest uwarunkowany predyspozycjami, jednakże nierównomierny rozkład ciężaru ciała w trakcie tańca oraz źle dobrane buty przyczyniają się do powstania halluksów.
– złamanie piątej kości śródstopia – niefortunny upadek na stopę w tańcu, jest główną przyczyną -złamania kości śródstopia. Poważniejsze jest załamanie w wyniku przeciążenia. Wówczas nazywane jest to złamaniem zmęczeniowym. W wyniku złamania od razu odczuwalny jest silny ból oraz obrzęk, a następnie zauważalne są wylewy podskórne (siniaki).
Zapalenie trzeszczek – występuje u tancerzy, którzy cały ciężar ciała skupiają na przodostopie – w szczególności tyczy się to tancerzy baletowych. Ból odczuwalny jest w trakcie próby chodzenia na palach.
– zapalenie ścięgna Achillesa lub kaletki – występuje w wyniku przeciążenia ścięgna. W szczególności narażeni są na to początkujący tancerzy, którzy mają niedostatecznie rozciągnięte mięśnie. Źle dobrane obuwie, ciężkie treningi tylko przyspieszają proces powstania tego typu schorzenia.
Urazy barku
– zapalenie kaletki podbarkowej – jest wynikiem podrażnienie u początkujących tancerzy lub u u tancerzy, którzy wrócili po przerwie. Słabe mięśnie wraz z małą elastycznością nie są gotowe na duży wysiłek fizyczny. Częste i gwałtowne ruchu rękoma są główną przyczyną.
Uszkodzenie ścięgien stożka rotatorów i obrąbka – są wynikiem mikrourazów, które powstawały przez długi okres czasu u tancerzy. W tańcu z partnerem może dojść do nagłego szarpnięcia, które również przyczynia się do uszkodzenia ścięgien.