Najczęstsze kontuzje piłkarzy – Piłka nożna jest to najczęstszym sportem uprawianym w Polsce. Ze względu na swoją charakterystykę nie tylko wymaga od sportowca częstych zmian kierunku biegu, nagłe hamowania, skoki, sprinty, a przede wszystkim kontakt z przeciwnikiem są dużym ryzykiem powstawania kontuzji. Najczęstszym urazom ulegają mięśnie oraz stawy w kończynie dolnej, rzadziej doznawane są urazy głowy, szyi oraz kończyn górnych. Należy pamiętać, że nieleczony uraz może być przyczyną powstawania poważniejszych problemów zdrowotnych, które zmniejszają szanse na szybki powrót do uprawiania sportu. 

Poniżej wymieniamy najczęściej spotykane urazy.

Najczęstsze kontuzje piłkarzy  Uraz skrętny stawu skokowego

Skręcenie stawu skokowego jest najczęstszym urazem nie tylko u sportowców. Do skręcenia dochodzi na skutek nieprawidłowego ustawienia stopy oraz ciała względem podłoża, które często powstaje w trakcie zeskoku bądź biegu. Objawami występującymi przy skręceniu stawu skokowego są: krwiaki wewnętrzne, ostry ból nasilający się w trakcie poruszania stopą, obrzęk. 

Uraz ścięgna Achillesa

Uraz ścięgna Achillesa jest równie częstym urazem u piłkarzy. Dochodzi do niego nie tylko z przeciążenia organizmu w trakcie wysiłku, czy złego ułożenia nogi, ale również z uderzenia przez przeciwnika. Wówczas dochodzi do całkowitego lub częściowego przerwania ścięgna czy oderwania przyczepu ścięgna. Objawami występującymi przy urazie ścięgna jest charakterystyczny “trzask”, ostry ból, krwiaki oraz obrzęk. 

Uraz skrętny stawu kolanowego

Uraz skrętny stawu kolanowego występuje sporadycznie u piłkarzy. Dochodzi do niego w momencie uderzenia kolana od strony zewnętrznej uszkadzając więzadło krzyżowe przednie lub boczne. Charakterystycznymi objawami są ostry ból, uczucie braku stabilizacji kolana oraz obrzęk. 

Najczęstsze kontuzje piłkarzy – Uszkodzenie łąkotek

Do uszkodzenia łąkotek najczęściej dochodzi w wyniku zderzeniu się dwóch zawodników w trakcie meczu. Objawami charakterystycznymi jest ból, obrzęk oraz trudności z poruszaniem, zginaniem i prostowaniem nogi. 

Złamanie V kości śródstopia 

Złamanie V kości śródstopia nazywane również złamaniem ze zmęczenia, najczęściej występuje wśród biegaczy. Piłkarze w trakcie meczu pokonują wiele kilometrów, które sprzyjają powstawaniu tego typu urazu. Złamania są efektem częstych urazów oraz działających sił rozrywających na kość w trakcie intensywnego wysiłku. Obawami jest ostry ból, trudności z poruszaniem oraz obrzęk. 

Każdy z wyżej wymienionych urazów należy skonsultować z lekarzem ortopedą w Medi Horizon Clinic, który wdrąży efektywne metody leczenia. Nie można lekceważyć bólu, każdy nieleczony uraz może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia, utrudnionego leczenia, a nawet powstania chorób zwyrodnieniowych, które mogą być przeciwwskazaniem powrotu do grania w piłkę nożną. 

Cała oferta zabiegów dostępna tutaj