Sporty zimowe głównie kojarzą się z radością i przyjemnością. Nie ma nic lepszego niż wysiłek fizyczne na świeżym powietrzu przy pięknych górskich widokach. Jak każdy sport niesie ze sobą ryzyko powstania różnego rodzaju kontuzji. Narciarstwo oraz snowboard należą do sportów ekstremalnych i wymagają dobrego przygotowania jeszcze przed rozpoczęciem sezonu zimowego. 

Kontuzje u narciarzy i snowboardzistów

Kontuzje najczęściej zdarzają się u osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportami zimowymi. Zbytnia brawura i nieostrożność nawet u profesjonalistów może doprowadzić do urazu ortopedycznego. Najczęstszymi kontuzjami z jakimi zgłaszają się do Medi Horizon Clinic narciarze i snowboardziści to m.in.:

  • urazy kolan – są to najczęstsze urazy w sportach zimowych. Stawy kolanowe są mocno obciążone dodatkowo muszą wykonywać specyficzną pracę w trakcie balansowania ciałem. Urazy i kontuzje powstają głównie w wyniku upadku oraz nie odpięcia się buta od narty czy deski. Dochodzi wówczas do uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego (ACL), skręcenia lub zwichnięcia stawu kolanowego, uszkodzenia łąkotki lub nawet złamania kości. 
  • urazy stopy – może być zaskoczeniem, ale w narciarstwie i snowboardingu często występują urazy stopy oraz stawy skokowego. Odpowiedni strój wraz z butami ochronnymi mogą zminimalizować ryzyko tego typu urazów. Jednakże w momencie odpięcia się buta może dojść głównie do nadwyrężenia czy skręcenia stawy skokowego.
  • urazy kręgosłupa – do urazu kręgosłupa dochodzi głównie w trakcie upadku lub zderzenia z inną osobą. Narażony jest każdy odcinek kręgosłupa szyjny, piersiowy czy lędźwiowy. Każdy ból w kręgosłupie czy klatce piersiowej należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem ortopedą. 
  • urazy nadgarstka – najczęstszy uraz wśród snowboardzistów. W trakcie upadku pierwszy i naturalnym odruchem jest wsparcie się na rękach w celu amortyzacji. Przy szybkim i gwałtownym upadku może dojść nawet do złamań, naderwania ścięgien czy uszkodzenia chrząstki stawowej.
  • urazy stawu ramiennego – przyczynami wystąpienia urazów stawu ramiennego są prawie takie same jak przy urazach nadgarstka. Dochodzi do nich wskutek upadku na wyprostowane ręce. Może skutkować to zwichnięcia stawu, naderwania ścięgien, złamania panewki stawy czy złamania obojczyka. 

Leczenie kontuzji

Kontuzje wynikające ze sportów zimowych wymagają długiego okresu rekonwalescencji i prawidłowego leczenia. Najważniejsze jest jak najszybsze zgłoszenie się do specjalisty w dziedzinie ortopedii w Medi Horizon Clinic, który wprowadzi najskuteczniejszą metodę leczenia.