Urazy siatkarzy. Na co chorują sportowcy?

Sport wyczynowy od zawsze wiąże się z różnymi kontuzjami i uszkodzeniami narządu ruchu. Pasjonaci sportu oraz zawodowi sportowcy często zmuszają się do znoszenia obciążeń sportowych często przekraczając możliwości własnego organizmu w celu osiągnięcia jak najlepszych wyników. Pomimo, że jest to dyscyplina bezdotykowa z innymi zawodnikami, bardzo łatwo o doznanie kontuzji. Urazy ortopedyczne nie tylko występują u osób amatorsko grających, ale również u zawodowców.

Urazy kończyn dolnych u siatkarzy

Kończyny dolne najczęściej narażone są na powstawanie kontuzji. Sport ten wymaga od graczy częstych i nagłych wyskoków do bloków bądź ataku. Twarde podłoże dodatkowo obciąża mięśnie oraz stawy, które zaangażowane są podczas wysiłku. Skręcenia stawu skokowego, uszkodzenia więzadeł, ścięgien czy naciągnięte mięśnie są najczęstszymi urazami w tym obszarze. Rzadko dochodzi do złamań, które na długi czas mogą wykluczyć zawodnika z rozgrywek. 

Urazy kończyn górnych u siatkarzy

Ręce u siatkarzy w trakcie meczu odgrywają główną rolę. Odpowiedzialne są za szybkie reakcje w momencie blokowania, serwowania i odbijania. Pomimo dużego wysiłku rąk, do urazów kończyn górnych u siatkarzy dochodzi rzadziej niż urazy kończyn dolnych. Przede wszystkim narażone są dłonie, które przyjmują na siebie uderzenia. Wówczas może dojść do uszkodzenia nadgarstka, wybicia, różnego rodzaju złamań bądź zwichnięć.

Urazy tułowia u siatkarzy

Tułów, a dokładnie kręgosłup mocno wygina się w trakcie gry u siatkarzy. Najczęściej mocne wygięcia oraz nagłe skręty wykonywane są w trakcie serwowania, blokowania czy przejmowania piłki. Wszystkie te czynności powodują obciążenia stawów, a długotrwałe skręty tułowia może skutkować naciągnięciem mięśni oraz uszkodzeń ścięgien. Częste przeciążenia stawów kręgosłupa mogą skutkować powstaniem schorzenia jakim jest rwa kulszowa. Tego typu urazy czy kontuzje wywołują silny i długotrwały ból.

Leczenie urazów u siatkarzy

Medi Horizon Clinic Warszawa posiada doświadczoną kadrę medyczną specjalizującą się w ortopedii i traumatologii. W momencie wystąpienia urazu najważniejszy jest czas udania się na konsultacje do specjalisty. Im szybciej się zareaguje, tym lekarz jest w stanie wprowadzić najskuteczniejszą metodę leczenia. Lekarz ortopeda w trakcie konsultacji przeprowadza szczegółowy wywiad, badanie oraz analizuje badania obrazowe. Przy niektórych urazach konieczne jest przeprowadzenie przeprowadzenie operacji. Medi Horizon Clinic wyposażone jest w nowoczesny blok operacyjny, który umożliwia wykonanie zabieg</span