Rekonstrukcja więzadeł kolana – najczęściej występujące uszkodzenia

Najczęstszymi urazami kolana jest uszkodzenie łąkotki oraz zerwanie więzadła krzyżowego przedniego (ACL). Te problemy są często spotykane nie tylko wśród sportowców, ale również u osób, których aktywność fizyczna jest na niższym poziomie. Urazy kolana występują u osób w każdym wieku. 

Czym jest ACL? 

Więzadło krzyżowe przednie jest jednym z głównych stabilizatorów kolana, zapobiega on „ślizganiu” się stawu podczas uprawiania sportu jak i innych czynności wymagających zwrotów lub nagłych zatrzymań. Zerwanie więzadła jest bardzo częstym urazem, stanowi około 50% wszystkich uszkodzeń stawu kolanowego. Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego bardzo często towarzyszą dodatkowe uszkodzenia w obrębie stawu. 

Uszkodzenia więzadeł ACL 

Głównymi objawami uszkodzeń  ACL bezpośrednio po urazie jest odczuwalny silny ból umiejscowiony wewnątrz kolana, obrzęk stawu, uczucie niestabilności oraz trudności w poruszaniu się. Wystąpić może również uszkodzenie przewlekle więzadła krzyżowego przedniego kiedy od urazu minęło tylko tygodni. Zauważalne jest wówczas uczucie niestabilności kolana podczas aktywności w życiu codziennym.  Uraz więzadła diagnozuje się pierw poprzez wywiad ortopedyczny, w trakcie konsultacji lekarz ocenia stan kliniczny kolana oraz wykonywana jest seria testów fizykalnych. Pacjent wykonuje badania obrazowe takie USG, RTG oraz rezonans magnetyczny. Badania pozwalają na wykluczenie ewentualnych złamań. Zerwane więzadło krzyżowe nie zregeneruje się samo, dlatego tak ważne jest ustalenie stopnia zaawansowania uszkodzenia.

Rekonstrukcja więzadeł ACL w Medi Horizon Clinic Warszawa 

>Najczęstszą metodą pozbycia się kontuzji jest operacja rekonstrukcji ACL metodą artroskopową (małoinwazyjną). Przed operacją anestezjolog badając pacjenta dobiera odpowiednie znieczulenie, najczęściej wykorzystuje się znieczulenie miejscowe, lędźwiowe. Dzięki artroskopii występują niewielkie blizny pooperacyjne. Po operacji pacjent najczęściej wychodzi ze szpitala już na drugi dzień. Okres rekonwalescencji jest krótki, dzięki temu szybko można powrócić do aktywności fizycznej. W trakcie zabiegu chirurg poprzez małe nacięcia w kolanie wprowadza artroskop oraz narzędzia robocze. Następnie usuwane są zmiany patologiczne mogące stanowić przyczynę bólu kolana oraz naprawia uszkodzone struktury. Często chirurg ortopeda z Medi Horizon Clinic Warszawa usuwa resztki uszkodzonego więzadła krzyżowego przedniego. Lekarz ortopeda przygotowuje przeszczep lub syntetyczną protezę ACL. Nowe więzadło wprowadza się do stawu kolanowego i stabilizuje się kości tak aby napięcie było jak najbardziej zbliżone do anatomicznego więzadła. 

Przed wyjściem ze szpitala Medi Horizon Clinic w Warszawie rehabilitant pokazuje jak poruszać się samemu. Pacjent otrzyma kule oraz zaleconą przez ortopedę ortezę.

Leczenie uszkodzenia łąkotki kolana warszawa

Kontuzja, która często występuje jest uszkodzenie łąkotki, która znajduje się w stawie kolanowym i odpowiedzialna jest za ruchomość stawu i stabilność kolana. Przy uszkodzeniu łąkotki występuje silny ból wewnątrz kolana, który nasila się w trakcie jak i po aktywności fizycznej. Urazowi towarzyszy również ograniczona ruchomość kolana co uniemożliwia wyprostowanie oraz zgięcie. Również w tym wypadku konieczna jest operacja, która pozwoli przywrócić dotychczasową sprawność. W trakcie zabiegu można naprawić lub przeszczepić łąkotkę uraz wyleczyć zmiany zwyrodnieniowe. Zabieg przebiega prawie tak samo jak operacja rekonstrukcja ACL z wykorzystaniem metody artroskopowej. 

Rehabilitacja po zabiegu rekonstrukcji więzadeł kolana

Po zabiegu bardzo ważna jest rehabilitacja kolana, która przyspiesza proces powrotu do wręcz całkowitej sprawności fizycznej. Już pierwsza pionizacja następuje już kilka godzin po zabiegu. Przez pierwsze 2-3 tygodnie stosowana jest orteza na staw kolanowy, a sama rehabilitacja trwa około 3 miesiące. Zakres ruchu oraz procent obciążenia operowanej nogi są stopniowo zwiększane po konsultacji z ortopedą prowadzącym. Pełny powrót do sportu jest możliwy między 8 a 12 miesiącem, przede wszystkim w zależności od postępu rehabilitacji oraz rodzaju uprawianego sportu.
Więcej o zabieguu rekonstrukcji więzadeł w kolanie, który wykonujemy w Warszawie.

Jeżeli jesteś zainteresowany zabiegiem rekonstrukcja więzadeł kolana, skontaktuj się z nami, nasz specjalista ds. obsługi pacjenta – odpowie na wszystkie Twoje pytania oraz zapisze na dobrany dla Ciebie termin konsultacji ortopedycznej. W nagłych przypadkach również jesteśmy do Twojej dyspozycji. 

Date

18 maja 2021

Category

Blog