Czy zerwane ścięgno Achillesa można wyleczyć bez operacji?
Uszkodzenie Achillesa to jedna z najczęściej występujących kontuzji. Terapia zerwanego ścięgna piętowego opiera się głównie na leczeniu operacyjnym. W sytuacji, gdy istnieje szereg przeciwwskazań wdrażane jest postępowanie zachowawcze, które dzięki nowoczesnym metodom rehabilitacji daje równie skuteczne efekty, jednak wiąże się z wydłużonym czasem rekonwalescencji i powrotu do sprawności. W Medi Horizon Clinic oferujemy kompleksowe leczenie zerwanego ścięgna Achillesa. Dowiedz się więcej!
Kiedy wskazane jest leczenie zachowawcze?
Leczenie nieoperacyjne zerwanego ścięgna Achillesa jest wskazane u osób: w podeszłym wieku, z chorobami przewlekłymi uniemożliwiającymi zastosowanie metod operacyjnych, a także w przypadku częściowego zerwania ścięgna piętowego. Lekarz na podstawie wywiadu oraz badań diagnostycznych decyduje o metodzie leczenia.
Na czym polega leczenie nieoperacyjne zerwanego ścięgna Achillesa?
Leczenie nieoperacyjne uszkodzonego ścięgna Achillesa opiera się na kilku etapach. Warunkiem powodzenia metod zachowawczych jest przede wszystkim czas podjęcia leczenia – zbyt długie zwlekanie prowadzi do szeregu powikłań, takich jak: obkurczanie i zaniki mięśni, co w efekcie może wpłynąć na zaburzenia w ruchomości stopy i całej kończyny dolnej.
Wpływ na odzyskanie prawidłowej funkcji i sprawności ścięgna ma: wiek chorego, przebieg rekonwalescencji oraz motywacja pacjenta. Początkowy etap leczenia wiąże się z koniecznością unieruchomienia kończyny na okres około 2-3 tygodni. Stosuje się zazwyczaj tzw. gips podudziowy z podeszwowym zgięciem stopy do 20-25 stopni lub ortezę typu walker, przypominającą but.
W tym czasie ważną rolę odgrywa rehabilitacja – w celu zapobiegania powstawaniu zaników mięśniowych podstawą są odpowiednie ćwiczenia. Po ściągnięciu unieruchomienia wprowadzone zostają techniki rozciągania (stretchingu) z uwzględnieniem zarówno otwartych, jak i zamkniętych łańcuchów kinematycznych. Lecząc zerwane ścięgno Achillesa w sposób zachowawczy sprawdza się również fizykoterapia. Połączenie ćwiczeń z zabiegami fizykalnymi, takimi jak laser czy fala uderzeniowa daje bardzo dobre efekty, które mają potwierdzoną skuteczność działania.
Pacjent może powrócić stopniowo do uprawiania sportu, jeśli odzyska pełen zakres ruchu, dobrą stabilizację stawu, właściwą elastyczność ścięgna, a także odbuduje propriocepcję.
Leczenie zachowawcze bez operacji wiąże się jednak z ryzykiem pojawienia się wielu komplikacji:
- sztywności stawów po unieruchomieniu,
- zaniku mięśni kończyny,
- zwiększeniu ryzyka ponownych zerwań ścięgna,
- zakrzepicy,
- zaburzeń trakcji ścięgna z powodu zrostów.
Dlatego bardzo ważny jest odpowiednio przeprowadzony proces leczenia nieoperacyjnego. W Medi Horizon Clinic leczeniem nieoperacyjnym i rehabilitacją ścięgna Achillesa zajmują się doświadczeni specjaliści z dziedziny ortopedii. Odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania w trakcie konsultacji.