Stenoza kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego
Stenoza kręgosłupa metodą endoskopową w Medi Horizon Clinic
Stenoza kręgosłupa to patologiczne zwężenie światła kanału kręgowego. Choroba prowadzi do znacznych dolegliwości bólowych, niedowładów oraz postępującej niepełnosprawności ruchowej. U ponad 70% pacjentów jedyną skuteczną metodą jest leczenie operacyjne, polegające na usunięciu struktur uciskających kanał kręgowy. W Medi Horizon Clinic doświadczeni neurochirurdzy przeprowadzają zabiegi operacyjne stenozy kręgosłupa małoinwazyjną i niezwykle precyzyjną metodą endoskopową. Poznaj nasze nowoczesne sposoby leczenia i przekonaj się o ich korzyściach!
Endoskopowe stenozy kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego w Medi Horizon Clinic wykonywane są przez doświadczonych specjalistów.
Najczęściej zadawane pytania:
-
Czym jest stenoza kręgosłupa?
Stenoza kręgosłupa polega na zmniejszeniu wymiarów radialnych kanału kręgowego, czego konsekwencją jest kompresja struktur nerwowych i naczyniowych w obrębie kręgosłupa. Prawidłowo zbudowany kanał kręgowy biegnie wzdłuż kręgosłupa. Wszystkie jego tkanki miękkie, takie jak: rdzeń kręgowy, korzenie nerwów i płyn mózgowo-rdzeniowy, powinny mieć wokół siebie odpowiednią ilość wolnej przestrzeni. Wraz z wiekiem i pojawieniem się zmian zwyrodnieniowych średnica kanału kręgowego ulega zwężeniu, co w konsekwencji doprowadza do ucisku na okoliczne struktury. Stenoza występuje najczęściej na poziomie odcinka szyjnego i lędźwiowego, rzadziej piersiowego. Choroba dotyczy zwykle osób po 50 roku życia. W każdym przypadku schorzenie wymaga specjalistycznego leczenia. W zależności od stopnia zaawansowania można wyróżnić trzy postacie stenozy:
- stenoza umiarkowana,
- stenoza bezwzględna kanału kręgowego,
- stenoza krytyczna kanału kręgowego.
-
Jakie są przyczyny stenozy kręgosłupa?
Stenoza kręgosłupa w dużej mierze związana jest z procesami degeneracyjnymi (zwyrodnieniowymi). W konsekwencji dochodzi do znacznego pogrubienia i przerostu stawów międzykręgowych oraz powstawania tzw. mostów kostnych (osteofitów) między sąsiadującymi ze sobą trzonami kręgów. Do głównych przyczyn powstania stenozy kręgosłupa dochodzi w wyniku:
- wrodzonych patologii – zespół wąskiego kanału kręgowego,
- zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa powstałych wraz z wiekiem,
- patologii krążka międzykręgowego – przepuklina dysku, kręgozmyk,
- zmian nowotworowych – guzy powodujące ucisk na struktury nerwowe,
- urazów spowodowanych wypadkami komunikacyjnymi,
- przerostów więzadeł kręgosłupa,
- zrośnięcia się stawów międzykręgowych na skutek chorób reumatoidalnych,
- choroby Pageta – w jej przebiegu może dochodzić do częstych złamań i zniekształceń,
- powikłań po zabiegach operacyjnych przeprowadzanych w obrębie kręgosłupa.
-
Objawy stenozy kanału kręgowego
Objawy stenozy kręgosłupa uzależnione są od odcinka, w którym dochodzi do ucisku struktur nerwowych. Najczęstsza postać choroby dotyczy stenozy kanału kręgowego na poziomie L4/L5 kręgu lędźwiowego. Wówczas częstym objawem jest tzw. chromanie neurogenne – silny ból kończyn po przejściu krótkiego dystansu uniemożliwiający dalsze chodzenie. Typowym symptomem schorzenia jest również ból dolnego odcinka pleców, który promieniuje do pośladków oraz kończyn dolnych. Dolegliwościom towarzyszy uczucie mrowienia, drętwienia i pieczenia. Objawy nasilają się w trakcie chodzenia, kaszlu i kichania – zwiększa się wówczas ciśnienie tłoczni brzusznej, a w konsekwencji ucisk na struktury nerwowe. Zaawansowana stenoza lędźwiowa może prowadzić do objawów zespołu ogona końskiego, czyli porażenia funkcji zwieraczy i nerek, osłabienia siły mięśniowej, a także opadania stopy. Stenoza odcinka szyjnego objawia się bólami szyi, karku i zawrotami głowy. U pacjentów może dochodzić do zaburzeń czucia i niedowładu kończyn górnych.
-
Korzyści operacji stenozy kanału kręgowego metodą endoskopową
Zastosowanie techniki endoskopowej zmniejsza ryzyko powikłań związanych z uszkodzeniem korzeni nerwowych, mięśni okołokręgosłupowych, a także przyśpiesza proces gojenia tkanek. Dzięki nowoczesnej technice z użyciem kamery neurochirurg uzyskuje nieskończone możliwości powiększania obrazu operowanej okolicy. Gwarantuje to bardzo dobrą widoczność struktur nerwowych. Operacja stenozy kanału kręgowego wykonana metodą endoskopową znacznie skraca czas leczenia pacjenta, jednocześnie nie obciążając jego organizmu – w odróżnieniu od tradycyjnych zabiegów. Okres hospitalizacji zazwyczaj trwa około 2-3 dni, a całkowita rekonwalescencja wynosi średnio 4 tygodnie. Oczywiście należy podkreślić, iż bardzo ważne jest podjęcie odpowiedniej rehabilitacji pooperacyjnej.
-
Jak przebiega diagnostyka do operacji w Medi Horizon Clinic?
W Medi Horizon Clinic każdy pacjent przed operacją przechodzi szczegółową procedurę diagnostyczną, która ma na celu jak najlepsze przygotowanie do zabiegu. Pierwszym etapem jest konsultacja z lekarzem neurochirurgiem. Konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki obrazowej, mającej na celu uwidocznienie zmian i ustalenie, w której okolicy występuje największe zwężenie kanału kręgowego. Rekomendowane jest wcześniejsze wykonanie badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa. Specjalista zbiera wywiad oraz zapoznaje się z dokumentacją medyczną pacjenta na podstawie badań rezonansu oraz dotychczasowego leczenia. Neurochirurg omawia poszczególne etapy operacji metodą endoskopową, a także zamierzone efekty leczenia. Z uwagi na fakt, że zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, pacjent odbywa również konsultacje z lekarzem anestezjologiem. Specjalista zleca wykonanie badań obrazowych i laboratoryjnych, w skład których wchodzą:
- morfologia krwi,
- oznaczenie grupy krwi i czynnika RH (grupa krwi potwierdzona)
- biochemia – glukoza, mocznik, kreatynina, bilirubina,
- Jonogram: Na, K,
- Koagulogram: APTT, PT/INR,
- białko CRP
- HBS przeciwciała,
- HCV przeciwciała,
- EKG,
- RTG klatki piersiowej.
- zaświadczenie od lekarza Kardiologa i Internisty (osoby powyżej 65 roku życia)
W razie potrzeb lekarz może zlecić dodatkowe wskaźniki. Niezbędne badania kwalifikujące możesz kompleksowo wykonać w naszej klinice. Podczas wizyty uzyskasz odpowiedź na wszystkie pytania.
-
Jak przebiega operacja stenozy kręgosłupa w Medi Horizon Clinic?
Celem zabiegu jest poszerzenie zwężonego kanału przez całkowite lub częściowe usunięcie struktur uciskających na nerwy. Operacja stenozy kręgosłupa metodą endoskopową polega na niewielkim nacięciu skóry, przez którą zostaje wprowadzony specjalistyczny endoskop wraz z kamerą. Chorobowo zmienione struktury są widoczne na ekranie monitora w dużym powiększeniu. Dzięki zastosowanej technologii nie dochodzi do naruszenia mięśni, więzadeł przykręgosłupowych i kości. Następnie neurochirurg dokonuje precyzyjnej resekcji wysuniętej tkanki dysku. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa około 30-40 minut. Po zabiegu pacjent pozostaje pod obserwacją wykwalifikowanej kadry medycznej przez około 2-3 dni. Podczas przygotowań do operacji i w czasie rekonwalescencji zostaje wdrożona profilaktyka przeciwzakrzepowa, przeciwbólowa, a także w razie wskazań osłona antybiotykowa.
-
Rekonwalescencja po zabiegu stenozy kręgosłupa
Endoskopowa operacja stenozy kręgosłupa jest zabiegiem małoinwazyjnym, dlatego powrót do pełnej sprawności nie jest procesem skomplikowanym. Po zabiegu na ciele pacjenta pozostaje jedynie niewielka blizna (0,5-cm).
Oczywiście pacjent musi przestrzegać zaleceń lekarskich. Przez około 3 tygodnie należy prowadzić oszczędny tryb życia – unikać gwałtownych ruchów, skłonów i rotacji tułowia oraz prowadzenia samochodu. Nieodłącznym elementem są wizyty kontrolne ustalane przez lekarza prowadzącego, a także rehabilitacja, która jest integralną częścią skutecznego leczenia kręgosłupa. W Medi Horizon Clinic rozpoczyna się już w pierwszej dobie po zabiegu. Program usprawniania przebiega z udziałem lekarza i doświadczonego fizjoterapeuty. Obejmuje różne formy terapii, których celem jest jak najszybszy powrót do pełnej sprawności ruchowej, a także przeciwdziałanie nawrotom dolegliwości.
Stenoza kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego – cena
Konsultacja neurochirurgiczna | 350 zł |
Konsultacja anestezjologiczna | 250 zł |
*Cena ustalana jest indywidualnie do schorzenia pacjenta |
Dlaczego warto wykonać zabieg w Medi Horizon Clinic?
Medi Horizon Clinic to miejsce łączące wiedzę i doświadczenie lekarzy specjalizujących się w małoinwazyjnych metodach leczenia schorzeń kręgosłupa. Dzięki współpracy czołowych neurochirurgów, ortopedów i fizjoterapeutów nasi pacjenci przechodzą kompleksowe leczenie: od diagnozy przez odbudowę funkcji i profilaktykę nawrotów dolegliwości. Nie zwlekaj, zaufaj najlepszym specjalistom z dziedziny neurochirurgii i podaruj sobie życie bez bólu!
Więcej na WikipediaNagły przypadek? Dzwoń.
+48 530 763 608 |
Zapisz się na konsultację
Opinie Pacjentów
Nasze mocne strony
- Doświadczeni Lekarze
- Spersonalizowane leczenie
- Holistyczne podejście
- Jakość i Bezpieczeństwo
- Dogodna lokalizacja
- Bezpłatny parking
- Natychmiastowa usługa w pilnych przypadkach
- Nowoczesny sprzęt
- Komfortowe warunki
Zapisz się na konsultację!
Zapisz się na konsultację kwalifikującą do zabiegu już dziś i sprawdź jak możemy Ci pomóc. tel. +48 530 763 608
Przyjęcie do Medi Horizon Clinic
Krok 1 – Skontaktuj się z nami
Skontaktuj się z Rejestracją Medi Horizon Clinic telefonicznie – +48 530 763 608 lub via e-mail – rejestracja@medihorizon.pl i uzyskaj kompleksowe informacje.
Krok 2 – Wizyta konsultacyjna
Kwalifikacja do endoskopowej operacji kręgosłupa wymaga standardowej konsultacji z neurochirurgiem, który przeprowadza szczegółowy wywiad lekarski oraz dobiera odpowiednią metodę leczenia lub korekty. Jeżeli Pacjent posiada wcześniejsze badania, dok. medyczną prosimy o zabranie wszystkich dokumentów. Jeżeli zajdzie taka potrzeba neurochirurg wskaże jakie dodatkowo badana trzeba będzie wykonać.
Krok 3 – Decyzja Pacjenta i Lekarza
Lekarz podejmuje decyzję, czy zabieg jest możliwy do wykonania oraz bezpieczny dla Pacjenta. Wyjaśnia Pacjentowi jak przebiega zabieg, określa zakres oraz cenę. Następnie w rezultacie ustalany jest termin kwalifikacji anestezjologicznej i samego zabiegu. Do zabiegu Pacjent wykonuje badania krwi, które można wykonać w Klinice.
Krok 4 – Zabieg i pobyt w Medi Horizon Clinic
Dużą wagę przykładamy do komfortu Pacjenta przed zabiegiem, w trakcie jak i po zabiegu. Operacja endoskopowa kręgosłupa wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa ok. 40 min. Pacjent po zabiegu przez cały czas objęty jest opieką wykwalifikowanej kadry medycznej, które stale monitoruje stan zdrowia. Gdy tylko Pacjent poczuje się lepiej otrzymuje zlecenia po zabiegowe oraz plan rehabilitacji. Po powrocie do domu Pacjent jest w stałym kontakcie z Kliniką 24/7 .