Zerwane ścięgno Achillesa

Profesjonalne leczenie zerwanego ścięgna Achillesa u dzieci i dorosłych

Zerwane ścięgno Achillesa – Brak aktywności fizycznej, niektóre choroby, a także leki, mogą osłabiać jego wytrzymałość i tym samym predysponować do jego uszkodzenia. Jakie objawy mogą wskazywać na zerwanie ścięgna Achillesa? Jeśli chcesz poznać sposoby diagnostyki, leczenia oraz rehabilitacji uszkodzonego ścięgna piętowego stosowane w Medi Horizon Clinic, czytaj dalej!

Diagnostyka zerwanego ścięgna Achillesa w Warszawie

Podstawowym sposobem rozpoznania zerwania ścięgna Achillesa jest dokładny wywiad dotyczący mechanizmu uszkodzenia oraz badanie palpacyjne połączone z testami diagnostycznymi. Podczas badania przedmiotowego lekarz ortopeda dokładnie ogląda i uciska okolice ścięgna piętowego, a także sprawdza jego ciągłość. Objawy, takie jak: silny ból, obrzęk okolicy łydki, ograniczenie ruchomości stopy, świadczą o zerwaniu Achillesa. Niezwykle pomocny jest test Thompsona.

W jego trakcie pacjent leży na brzuchu na leżance, a lekarz zgina kończynę dolną w stawie kolanowym. Następnie uciska tylne mięśnie łydki, co prawidłowo powinno spowodować zgięcie podeszwowe w stawie skokowym. Brak tego odruchu oraz pojawienie się silnego bólu świadczą o zerwaniu Achillesa. W celu potwierdzenia diagnozy lekarz ortopeda wykonuje badanie ultrasonograficzne, które umożliwia ocenę ciągłości i struktury ścięgna piętowego. Jeśli uzna to za konieczne, może również zlecić wykonanie rezonansu magnetycznego.

W Medi Horizon Clinic leczeniem operacyjnym, zachowawczym i rehabilitacją zajmują się doświadczeni specjaliści z dziedziny ortopedii

leczenie zerwanego ścięgna achillesa warszawa

Najczęściej zadawane pytania dotyczące leczenia:

  • Czym jest ścięgno Achillesa?

    Ścięgno Achillesa, inaczej nazywane ścięgnem piętowym, to największe i zarazem najsilniejsze ścięgno w organizmie człowieka, którego nazwa wywodzi się od mitycznego bohatera spod Troi – Achillesa. Jest umiejscowione w tylnej części podudzia, gdzie rozciąga się pomiędzy łydką a piętą. Powstaje w wyniku połączenia się ścięgna mięśnia brzuchatego łydki oraz mięśnia płaszczkowatego, które wspólnie tworzą mięsień trójgłowy łydki. Ścięgno Achillesa ma ok. 15 cm długości i 5 mm grubości. Kończy się szerokim przyczepem na guzie piętowym.

    Pełni niezwykle ważną funkcję podczas chodzenia i biegania, ponieważ umożliwia zgięcie podeszwowe w stawie skokowym, co pozwala na podnoszenie stopy i płynne przenoszenie ciężaru ciała. To między innymi jemu zawdzięczamy umiejętność stawania na palcach. Ścięgno piętowe jest utworzone z silnej tkanki włóknistej. Ze względu na słabe ukrwienie jest ona szczególnie podatna na pęknięcia, naderwania oraz inne uszkodzenia. Urazy tej struktury upośledzają mechanikę kończyny dolnej, a w konsekwencji prawidłowy wzorzec chodu.

  • Jakie mogą być przyczyny zerwania lub naderwania ścięgna Achillesa?

    Otóż Ścięgno Achillesa, jak każda struktura tego rodzaju w ludzki organizmie, może ulec uszkodzeniu, jeśli zadziała na nie zbyt duża siła. Uraz ścięgna piętowego może mieć charakter ostry lub przewlekły. Ten pierwszy jest najczęstszym uszkodzeniem spotykanym u sportowców. Zazwyczaj do ostrego zerwania ścięgna Achillesa dochodzi u osób uprawiających dyscypliny sportowe wymagające silnego odpychania stopy np. nurków, piłkarzy lub biegaczy.

    Uszkodzenie ścięgna piętowego może towarzyszysz skręceniu lub zwichnięciu stawu skokowego. Dochodzi do tego na skutek nagłego i nadmiernego zgięcia grzbietowego (ku górze) stopy, co powoduje niespodziewane rozciągnięcie ścięgna i jego zerwanie lub naderwanie. O taki uraz nie jest trudno u osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Sprzyja on powstawaniu przykurczów w obrębie mięśni łydki. Zerwanie Achillesa w tej grupie jest zazwyczaj skutkiem niedostosowanej do możliwości aktywności fizycznej, która najczęściej nie zostaje poprzedzona rozgrzewką.

    Dodatkowo, uszkodzenie ścięgna piętowego może mieć również charakter przewlekły. Wówczas jest wypadkową działających na niego od dłuższego czasu czynników patologicznych, które osłabiają jego wytrzymałość. Należą do nich:

    • przewlekłe procesy zapalne obejmujące ścięgno piętowe lub jego pochewkę,
    • choroby układowe, takie jak dna moczanowa, toczeń rumieniowaty układowy, zespół Cushinga czy też reumatoidalne zapalenie stawów,
    • tendinopatie, czyli przewlekłe zespoły bólowe spowodowane przez nawrac
    • ające przeciążenia ścięgien,
    • długoterminowe przyjmowanie doustnych kortykosteroidów w dawkach przeciwzapalnych,
    • wstrzykiwanie preparatów sterydowych w sąsiedztwie ścięgna Achillesa,
    • przyjmowanie antybiotyków z grupy fluorochinolonów przez dzieci.

    Do zerwania ścięgna Achillesa najczęściej dochodzi u mężczyzn w wieku pomiędzy 30 a 40 rokiem życia. Zazwyczaj uraz występuje w lewej nodze.

    zerwanie ścięgna achillesa warszawa

    Zerwane ścięgno Achillesa

  • Jakie są objawy?

    Przewlekłe uszkodzenie ścięgna Achillesa, które może spowodować jego zerwanie objawia się długo trwającym bólem o średnim stopniu nasilenia oraz opuchnięciem tej okolicy. Dolegliwości nasilają się po aktywności fizycznej. Jednak duża grupa pacjentów nie odczuwa żadnych symptomów. Wówczas pierwszym objawem uszkodzenia ścięgna Achillesa może być pojawienie się dolegliwości świadczących o jego zerwaniu. Do charakterystycznych symptomów należą:

    • nagły trzask i silny ból promieniujący do pięty,
    • uczucie jakby ktoś uderzył w łydkę,
    • niemożność chodzenia, utykanie,
    • brak możliwości stawania na palcach,
    • obrzęk,
    • wzmożone ucieplenie,
    • krwiak.

    W przypadku pojawienia się wymienionych objawów należy niezwłocznie udać się na ostry dyżur ortopedyczny. Noga z zerwanym Achillesem powinna być maksymalnie odciążona, należy na niej nie stawać i ograniczyć jej ruchomość. Symptomy świadczące o przewlekłym uszkodzeniu, a nie zerwaniu ścięgna Achillesa wymagają odbycia planowej konsultacji w poradni ortopedycznej. W tym celu możesz umówić się do jednego z naszych specjalistów w Medi Horizon Clinic w Warszawie. Oferujemy również pomoc w pilnych przypadkach, do których należy zerwanie ścięgna Achillesa.

  • Jak wygląda rehabilitacja?

    W celu uzyskania jak najlepszej sprawności po uszkodzeniu ścięgna Achillesa niezbędna jest rehabilitacja. W pierwszym tygodniu po zabiegu, do czasu ściągnięcia szwów oraz unieruchomienia, zalecamy korzystanie z kul łokciowych i nieobciążanie operowanej nogi. W trakcie wizyty kontrolnej lekarz ortopeda ściągnie szwy i zaleci dalsze postępowanie rehabilitacyjne. Jego celem jest  przywrócenie pełnej ruchomości stawu skokowego, wzmocnienie mięśnia trójgłowego łydki oraz uruchomienie blizny po zabiegu. Proces rehabilitacji odbywa się pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty.

    zerwane ścięgno achillesa warszawa

    Zerwane ścięgno Achillesa

  • Ile trwa rekonwalescencja?

    Okres rekonwalescencji po uszkodzeniu ścięgna Achillesa jest zależny od jego stopnia, sposobu leczenia oraz przebiegu okresu pooperacyjnego. Uzyskanie pełnych efektów leczenia zarówno zachowawczego, jak i zabiegowego wymaga czasu. Powrót do pełnej aktywności zazwyczaj trwa około 6 miesięcy. Przez cały ten okres nasi pacjenci znajdują się pod kontrolą jednego z naszych lekarzy ortopedy.

    W Medi Horizon Clinic w Warszawie oferujemy nowoczesne i małoinwazyjne zabiegi leczenia uszkodzonego ścięgna Achillesa. Wyróżnia nas indywidualnie podejście do każdego pacjenta. Nasi lekarze dobierają odpowiednie metody leczenia i korekty biorąc pod uwagę wymagania chorego. Zapraszamy na konsultacje do jednego z naszych Specjalistów!

Ceny zabiegów – zerwane ścięgno Achillesa

Zabieg Cena
operacja od 4000 zł
rehabilitacja od 250 zł

Podsumowanie

Na czym polega leczenie zerwanego Achillesa w Medi Horizon Clinic?

W zależności od stopnia uszkodzenia ścięgna Achillesa, a także preferencji pacjenta, można zastosować leczenie zachowawcze lub operacyjne. Nagłe zerwanie ścięgna piętowego zazwyczaj wymaga pilnej operacji. Może zostać ona przeprowadzona na dwa sposoby – metodą otwartą i małoinwazyjną. Obie cechują się podobną skutecznością.

W Medi Horizon Clinc preferujemy małoinwazyjny sposób rekonstrukcji uszkodzonego ścięgna Achillesa. Polega on na wykonaniu kilku małych nacięć po obu stronach ścięgna, przez które ortopeda zbliża do siebie zerwane końce za pomocą szwów. Dzięki temu możliwe jest odtworzenie ciągłości tej struktury i poprawa stabilności stopy. Dodatkową zaletą tej metody jest skrócenie okresu rekonwalescencji i szybszy powrót do zdrowia. Zabieg odbywa się w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub ogólnym. Trwa około 2h.

Po zabiegu staw skokowy unieruchamiany jest w pozycji zgięcia podeszwowego za pomocą gipsu lub specjalnej ortezy. Przed operacją pacjent otrzymuje pełną osłonę antybiotykową oraz profilaktykę przeciwzakrzepową. Dbamy również o prawidłowe nawodnienie i redukcję bólu pooperacyjnego. Po zabiegu pacjent pozostaje w naszej klinice pod obserwacją wykwalifikowanego zespołu pielęgniarskiego na czele z lekarzem ortopedą. Kolejnego dnia, po otrzymaniu zaleceń dotyczących dalszej rehabilitacji, może udać się do domu.

Leczenie zerwanego Achillesa bez operacji

Leczenie zachowawcze to metoda wykorzystywana głównie w przypadku częściowego uszkodzenia ścięgna Achillesa. W sytuacji całkowitego zerwania tej struktury taki sposób terapii jest preferowany wśród pacjentów w podeszłym wieku, u których istnieją przeciwwskazanie do operacji. Leczenie zachowawcze polega na czasowym unieruchomieniu nogi przy pomocy gipsu lub specjalnej ortezy.

Wiele osób zastanawia się, jak długo zrasta się ścięgno Achillesa? Zazwyczaj proces ten trwa ono około 10 tygodni. W tym czasie w miejscu uszkodzenia tworzy się blizna, która umożliwia prawidłowe chodzenie i wykonywanie sportów z pewnymi ograniczeniami. Należy pamiętać o tym, że nie jest ona tak wytrzymała jak prawidłowe ścięgno. W celu przyspieszenia procesu gojenia się, lekarz ortopeda może rozważyć wstrzyknięcie w okolicę ścięgna preparatów czynników wzrostu oraz komórek macierzystych. Podobnie jak w przypadku zabiegu operacyjnego, niezbędna jest rehabilitacja.

Nagły przypadek? Dzwoń.

+48 530 763 608

Zapisz się na konsultację

    Imię

    Nazwisko

    E-mail

    Telefon

    Preferowany Termin Konsultacji

    Treść wiadomości

    Opinie Pacjentów

    Znów mogę nurkować!

    Dzięki wspaniałej opiece w klinice znów mogę cieszyć się tym, co uwielbiam, czyli nurkowaniem! Niestety moje ścięgno było w takim stanie, że była obawa, że już nigdy nie będzie mogła ponurkować. Jednak specjaliści z Medi Horizon Clinic zrobili swoje! Jeszcze raz dziękuje!
    Julia lat 30

    Nasze mocne strony

    ortopedia warszawa

    • Doświadczeni Lekarze
    • Spersonalizowane leczenie
    • Holistyczne podejście
    • Jakość i Bezpieczeństwo
    • Dogodna lokalizacja
    • Bezpłatny parking
    • Natychmiastowa usługa w pilnych przypadkach
    • Nowoczesny sprzęt
    • Komfortowe warunki

    Zapisz się na konsultację!

    Zapisz się na konsultację kwalifikującą do zabiegu już dziś i sprawdź jak możemy Ci pomóc. tel. +48 530 763 608

    Przyjęcie do Medi Horizon Clinic

    Krok 1 – Skontaktuj się z nami

    Skontaktuj się z Rejestracją Medi Horizon Clinic telefonicznie – +48 530 763 608 lub via e-mailrejestracja@medihorizon.pl i uzyskaj kompleksowe informacje.

    Krok 2 – Wizyta konsultacyjna

    Kwalifikacja do zabiegu wymaga standardowej konsultacji z lekarzem specjalistą, który przeprowadza szczegółowy wywiad lekarski oraz dobiera odpowiednią metodę leczenia lub korekty.

    Krok 3 – Decyzja Pacjenta i Lekarza

    Lekarz podejmuje decyzję, czy zabieg jest możliwy do wykonania oraz bezpieczny dla Pacjenta. Wyjaśnia Pacjentowi jak przebiega zabieg, określa zakres oraz cenę. Następnie ustalany jest termin kwalifikacji anestezjologicznej i samego zabiegu.

    Krok 4 – Zabieg i pobyt w Medi Horizon Clinic

    Dużą wagę przykładamy do optymalnego wyboru znieczulenia do zabiegu operacyjnego, zwalczania bólu pooperacyjnego oraz do odpowiedniej regeneracji i rehabilitacji pacjenta. Pacjent przez cały czas objęty jest opieką wykwalifikowanej kadry medycznej.