Discektomia kręgosłupa (lędźwiowego lub szyjnego) metodą endoskopową
Discektomia kręgosłupa metodą endoskopową w Medi Horizon Clinic
Małoinwazyjna endoskopowa discektomia to rozwiązanie stosowane w nowoczesnej chirurgii kręgosłupa. Jej celem jest leczenie przepukliny krążka międzykręgowego poprzez usunięcie fragmentu dysku, uciskającego na struktury nerwowe. Zespół Medi Horizon Clinic tworzą doświadczeni lekarze z dziedziny neurochirurgii, którzy przeprowadzają discektomię metodą endoskopową. U ponad 95% pacjentów operacja kończy się sukcesem. Dzięki małej inwazyjności zabiegu powrót do codziennych aktywności jest znacznie szybszy względem metod konwencjonalnych.
Discektomia kręgosłupa w Medi Horizon Clinic wykonywana jest przez doświadczonych specjalistów.
Najczęściej zadawane pytania:
-
Czym jest discektomia kręgosłupa?
W języku łacińskim discus oznacza krążek międzykręgowy, a ektomia wycięcie. Discektomia kręgosłupa polega na usunięciu fragmentu uszkodzonego elementu krążka międzykręgowego – jądra miażdżystego, którego patologia powoduje ucisk na korzenie nerwów rdzeniowych. Najczęstszą okolicą wykonywania zabiegu jest odcinek lędźwiowy, jednak proces chorobowy może również objąć odcinek szyjny i piersiowy.
-
Wskazania do discektomii kręgosłupa metoda endoskopową
W większości przypadków konieczność wykonania discektomii kręgosłupa spowodowana jest dużym uciskiem przepukliny dysku na struktury nerwowe, dlatego wskazania do endoskopowego odbarczenia korzenia nerwowego obejmują:
- niedowłady kończyn górnych i dolnych,
- deficyty neurologiczne – nietrzymanie moczu, zaburzenia wypróżnienia oraz dysfunkcje seksualne,
- objawy „ogona końskiego” – jednostronna lub dwustronna rwa kulszowa,
- silne dolegliwości bólowe oporne na inne formy leczenia,
- zaburzenia równowagi,
- osłabienie siły mięśniowej,
- niestabilność kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego,
- zmiany struktury tkanek miękkich i ograniczenia ruchomości stawów,
- nieskuteczne formy leczenia farmakologicznego i rehabilitacyjnego.
Warto podkreślić, że przepuklin odcinka szyjnego i lędźwiowego, które przyczyniają się do powyższych deficytów nie wolno lekceważyć. Nieleczone schorzenie może prowadzić do trwałej niepełnosprawności ruchowej. Discektomia kręgosłupa wykonana w początkowym stadium objawów jest w stanie zapobiec dalszym uszkodzeniom.
-
Korzyści z zabiegu endoskopowej discektomii
Zabieg discektomii lędźwiowej i szyjnej wykonywany w Medi Horizon Clinic na tle operacji kręgosłupa tradycyjnymi metodami wyróżnia się znacznie mniejszą traumatyzacją tkanek okołokręgosłupowych. Dzięki temu nie powstają blizny i zrosty, które mogłyby doprowadzić do podrażnienia struktur nerwowych. W większości przypadków w wyniku discektomii ból wynikający z ucisku korzenia nerwowego znika zaraz po operacji (pacjent odczuwa natychmiastową ulgę), co znacznie przyśpiesza powrót do pełnej sprawności, a także uskutecznia proces rehabilitacji. Niewielka ingerencja w struktury kręgosłupa sprawia, że zabieg nie zaburza jego stabilności i struktury tkanek miękkich.
-
Jak przebiega kwalifikacja do operacji discektomii metodą endoskopową?
W Klinice Medi Horizon Clinic przed zabiegiem operacyjnym każdy pacjent odbywa konsultację, która ma na celu przeprowadzenie dokładnej diagnostyki i omówienie poszczególnych etapów discektomii. Specjalista Neurochirurg podczas wizyty kwalifikacyjnej przeprowadza wywiad oraz zapoznaje się z dokumentacją medyczną. Zalecane jest wcześniejsze wykonanie rezonansu kręgosłupa. Lekarz przybliża pacjentowi metodę przeprowadzenia zabiegu oraz oczekiwane efekty. Pacjent po kwalifikacji przez neurochirurga do discektomii kręgosłupa, proszony jest o wykonanie kompletu badań diagnostycznych, w skład których wchodzą:
- morfologia krwi,
- oznaczenie grupy krwi (z dopiskiem potwierdzona) i czynnika RH,
- biochemia – glukoza, mocznik, kreatynina, bilirubina,
- Jonogram: Na, K,
- Koagulogram: APTT, PT/INR,
- CRP
- HBS przeciwciała,
- HCV przeciwciała,
- EKG,
- RTG klatki piersiowej.
Następnym etapem jest konsultacja z lekarzem anestezjologiem. Pacjenci Medi Horizon Clinic mają możliwość wykonania niezbędnych badań kwalifikujących do endoskopowej operacji kręgosłupa w naszej Klinice.
-
Jak przebiega zabieg discektomii kręgosłupa metodą endoskopową?
Przed zabiegiem oraz w trakcie rekonwalescencji wdrożona zostaje pełna osłona przeciwzakrzepowa oraz przeciwbólowa. Zabieg jest przeprowadzany w zależności od decyzji anestezjologa w znieczuleniu miejscowym, czyli lokalnym pozbawieniu bodźców czuciowych, lub ogólnym. Pacjent podczas operacji ułożony jest na boku (discektomia lędźwiowa) bądź na plecach (discektomia szyjna). Neurochirurg wykonuje niewielkie nacięcia nieprzekraczające 1 cm po jednej lub po obu stronach kręgosłupa, przez które wprowadza kamerę (endoskop) oraz narzędzia neurochirurgiczne. Obraz z endoskopu obserwowany jest na ekranie monitora, co umożliwia uwidocznienie uciśniętego korzenia nerwowego. Następnie specjalista usuwa materiał jądra miażdżystego, który uciska na korzeń nerwowy. Miejsce zabiegowe przez cały czas trwania procedury zabiegowej przepłukiwane jest solą fizjologiczną w celu zapobiegania powstawania zrostów tkankowych. Dzięki zaawansowanej technologii nie dochodzi do naruszenia żadnej ze struktur. Po uwolnieniu korzenia nerwowego zszywana jest powięź mięśni przykręgosłupowych i skóra. Zazwyczaj czas zabiegu wynosi około 40 minut. Bezpośrednio po operacji pacjent pozostaje w klinice pod opieką wykwalifikowanej kadry pielęgniarskiej. Dzień wypisu ustalany jest indywidualnie – zwykle ma to miejsce po 2 dniach. Podczas wypisu z kliniki pacjent otrzymuje kartę informacyjną dotyczącą zabiegu operacyjnego wraz z zaleceniami oraz informacjami o szczegółach kontroli pooperacyjnej.
-
Rekonwalescencja po zabiegu discektomii metodą endoskopową
Dzięki discektomii kręgosłupa uciśnięte struktury zostają uwolnione (odbarczone), jednak muszą mieć określony czas na regenerację. W procesie usprawniania i powrotu do pełnej aktywności integralne miejsce zajmuje odpowiednia przeprowadzona rehabilitacja. Jej zakres, częstotliwość oraz czas trwania, określa lekarz prowadzący wraz z fizjoterapeutą. Medi Horizon Clinic współpracuje z wykwalifikowaną kadrą fizjoterapeutów, którzy specjalizują się w rehabilitacji pooperacyjnej kręgosłupa. Doświadczony zespół specjalistów pomaga pacjentom w szybszym powrocie do pełnej aktywności ruchowej. Fizjoterapia ma na celu przywrócenie prawidłowej ruchomości kręgosłupa, odpowiedniego napięcia mięśni, a także poprawę elastyczności tkanek miękkich i stawów międzykręgowych. Rehabilitacja jest także istotna w kontekście zabezpieczenia kręgosłupa na przyszłość – nasi fizjoterapeuci edukują pacjentów, w jaki sposób dbać o siebie po operacji. Pierwsze 4-6 tygodni po zabiegu to okres gojenia się dysku. W tym czasie zalecenia obejmują ograniczenie wysiłku fizycznego. Należy unikać skłonów, schylania się, ruchów skrętnych i dźwigania. Zabieg discektomii kręgosłupa obarczony jest niskim ryzykiem powikłań. Najczęściej u pacjentów bezpośrednio po operacji obserwuje się miejscowe cechy stanu zapalnego – obrzęk zaczerwienienie i ból. Dlatego zalecenia obejmują stosowanie okładów z lodu owiniętego w ręcznik, co pomoże obkurczyć naczynia krwionośne i zredukować obrzęki pooperacyjne. Typowym objawem jest także dyskomfort, drętwienie lub brak czucia w poszczególnych partiach kończyny dolnej. Układ nerwowy regeneruje się relatywnie wolno, więc należy dać organizmowi czas, a tym samym wspomagać go pracą z fizjoterapeutą,
Discektomia kręgosłupa metodą endoskopowa kręgosłupa – cena zabiegu
Konsultacja neurochirurgiczna | 350 zł |
Konsultacja anestezjologiczna | 250 zł |
*Cena ustalana jest indywidualnie do schorzenia pacjenta |
Discektomia lędźwiowa i szyjna w Warszawie. Dlaczego Warto wykonać zabieg w Medi Horizon Clinic?
W Medi Horizon Clinic dzięki zastosowaniu najnowszych form leczenia likwidujemy przyczynę bólu i w krótkim czasie umożliwiamy pacjentowi powrót do codziennej aktywności. Działamy kompleksowo, oferując możliwość leczenia różnego rodzaju schorzeń narządu ruchu. Discektomia endoskopowa kręgosłupa w naszej klinice przeprowadzana jest przez doświadczoną kadrę lekarską przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Nie zwlekaj, uwolnij się od bólu i zaufaj ekspertom!
Nagły przypadek? Dzwoń.
+48 530 763 608 |
Zapisz się na konsultację
Opinie Pacjentów
Nasze mocne strony
- Doświadczeni Lekarze
- Spersonalizowane leczenie
- Holistyczne podejście
- Jakość i Bezpieczeństwo
- Dogodna lokalizacja
- Bezpłatny parking
- Natychmiastowa usługa w pilnych przypadkach
- Nowoczesny sprzęt
- Komfortowe warunki
Zapisz się na konsultację!
Zapisz się na konsultację kwalifikującą do zabiegu discektomii endoskopowej już dziś i sprawdź jak możemy Ci pomóc. tel. +48 530 763 608
Przyjęcie do Medi Horizon Clinic
Krok 1 – Skontaktuj się z nami
Skontaktuj się z Rejestracją Medi Horizon Clinic telefonicznie – +48 530 763 608 lub via e-mail – rejestracja@medihorizon.pl i uzyskaj kompleksowe informacje.
Krok 2 – Wizyta konsultacyjna
Kwalifikacja do endoskopowej operacji kręgosłupa wymaga standardowej konsultacji z neurochirurgiem, który przeprowadza szczegółowy wywiad lekarski oraz dobiera odpowiednią metodę leczenia lub korekty. Jeżeli Pacjent posiada wcześniejsze badania, dok. medyczną prosimy o zabranie wszystkich dokumentów. Jeżeli zajdzie taka potrzeba neurochirurg wskaże jakie dodatkowo badana trzeba będzie wykonać.
Krok 3 – Decyzja Pacjenta i Lekarza
Lekarz podejmuje decyzję, czy zabieg jest możliwy do wykonania oraz bezpieczny dla Pacjenta. Wyjaśnia Pacjentowi jak przebiega zabieg, określa zakres oraz cenę. Następnie w rezultacie ustalany jest termin kwalifikacji anestezjologicznej i samego zabiegu. Do zabiegu Pacjent wykonuje badania krwi, które można wykonać w Klinice.
Krok 4 – Zabieg i pobyt w Medi Horizon Clinic
Dużą wagę przykładamy do komfortu Pacjenta przed zabiegiem, w trakcie jak i po zabiegu. Operacja endoskopowa kręgosłupa wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa ok. 40 min. Pacjent po zabiegu przez cały czas objęty jest opieką wykwalifikowanej kadry medycznej, które stale monitoruje stan zdrowia. Gdy tylko Pacjent poczuje się lepiej otrzymuje zlecenia po zabiegowe oraz plan rehabilitacji. Po powrocie do domu Pacjent jest w stałym kontakcie z Kliniką 24/7 .