Leczenie złamań kości udowej Warszawa

Leczenie złamań kości udowej w Medi Horizon Clinic

Złamanie szyjki kości udowej jest jednym z najczęstszych urazów stawu biodrowego. Kontuzja ta niesie za sobą duże ryzyko powikłań – nieleczona może doprowadzić do trwałej niepełnosprawności, a nawet zagrozić życiu. Dlatego podstawą jest jak najszybszy zabieg operacyjny, który pozwala na szybszą pionizację pacjenta i skrócenie okresu rehabilitacji. Zapobiega także powikłaniom wynikającym z unieruchomienia. Zapewniamy kompleksowe leczenie złamań kości udowej Warszawa.

W Medi Horizion Clinic leczeniem złamań kości udowej zajmują się doświadczeni lekarze z dziedziny chirurgii ortopedycznej. Zespół specjalistów przeprowadza pacjentów przez cały proces diagnostyczny, tak aby mogli odzyskać sprawność i w pełni czerpać radość z życia. Dowiedz się więcej i uzyskaj odpowiedź na najczęściej zadawane pytania!

Leczenie złamań kości udowej Warszawa w Medi Horizon Clinic wykonywane jest przez doświadczonych specjalistów z dziedziny ortopedii.

operacja kości udowej

Najczęściej zadawane pytania:

  • Czym jest kość udowa?

    Kość udowa stanowi najdłuższą i najcięższą strukturę w szkielecie człowieka. Umożliwia poruszanie się oraz prawidłowe przenoszenie ciężkości ciała. Jest także przyczepem wielu mięśni kończyny dolnej oraz obręczy biodrowej. Składa się z trzonu, końca dalszego i bliższego (który współtworzy staw biodrowy). Szyjka kości udowej łączy głowę oraz trzon tworząc dwa krętarze – mniejszy i większy. Chociaż struktura jest otoczona przez liczne mięśnie i więzadła, to za sprawą oddziaływania dużych sił w wyniku upadku może dojść do złamania biodra.

  • Klasyfikacja złamań szyjki kości udowej

    Do najczęściej stosowanych klasyfikacji złamań zaliczamy podział według Gardena i Pauwelsa, które obejmują poszczególne stopnie i typy uszkodzeń stawu biodrowego. Na tej podstawie lekarz dokonuje wyboru postępowania leczniczego:

    • I stopień – złamanie z niecałkowitym przerwaniem i bez uszkodzenia warstwy korowej kości,
    • II stopień – złamanie całkowite bez przemieszczenia z uszkodzeniem warstwy korowej kości,
    • III stopień – złamanie całkowite z częściowym przemieszczeniem kości,
    • IV stopień –  złamanie z całkowitym przemieszczeniem odłamów kostnych.

    Klasyfikacja złamań szyjki kości udowej według Pauwelsa:

    • I typ – linia przełomu wraz z linią poziomą tworzą kąt 30⁰. Daje to dobre rokowania leczenia oraz niewielkie ryzyko wystąpienia powikłań,
    • II typ – wartość kąta waha się w granicach 30-50⁰. Siły dociskowe równają się wartościom ścinającym, co daje znacznie gorsze warunki gojenia kości i większe prawdopodobieństwo wystąpienia skutków niepożądanych,
    • III typ – wartość kąta przekracza 50-70⁰. Siły ścinające znacznie przewyższają dociskowe, dlatego zrost kostny obarczony jest bardzo dużym ryzykiem powikłań.

    Operacyjne leczenie złamań kości udowej warszawa

  • Przyczyny złamań szyjki kości udowej

    Ryzyko złamań szyjki kości udowej, potocznie określane jako złamanie biodra, wzrasta wraz z wiekiem. Przyczyną może być uraz w wyniku upadku na staw lub złamanie samoistne powstałe na skutek zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych. Czynnikiem predysponującym do tego typu urazów jest w głównej mierze spadek gęstości mineralnej kości – osteoporoza. Szacuje się, że co 4 kobieta powyżej 60 roku życia jest narażona na rozwój schorzenia.

    Natomiast u osób młodszych złamanie szyjki kości udowej zdarza się stosunkowo rzadko. Może być następstwem wypadku komunikacyjnego lub uprawiania kontuzjogennej dyscypliny sportu. Do innych przyczyn złamań szyjki kości udowej należą:

    • wrodzona łamliwość i kruchość kości,
    • długotrwałe przyjmowanie sterydów,
    • starszy wiek i związane z nim ograniczenia (zaburzona koordynacja i równowaga, słaby wzrok i słuch),
    • niskie stężenie estrogenów,
    • zaburzenia gospodarki wapniowej,
    • schorzenia neurologiczne,
    • nowotwory kości,
    • kumulacja mikrouszkodzeń struktury kości,
    • brak aktywności fizycznej.
  • Jakie są objawy?

    Typowe objawy wskazujące na złamanie biodra obejmują:

    • bardzo silne dolegliwości bólowe w pachwinie i biodrze,
    • ograniczenie ruchomości kończyny podczas rotacji biernej,
    • zniekształcenie obrysów stawu biodrowego,
    • skrócenie kończyny dolnej i charakterystyczne jej ustawienie w rotacji zewnętrznej,
    • tkliwość miejscowa w okolicy stawu biodrowego,
    • obrzęk i zasinienie.

    Utrzymujące się dolegliwości doprowadzają w krótkim czasie do niemożności obciążania kończyny oraz chodzenia.

     

  • Jak wygląda diagnostyka?

    Rekonwalescencja po zabiegu jest to indywidualna kwestia każdego pacjenta.

    Diagnostyka złamania szyjki kości udowej opiera się na przede wszystkim na badaniach obrazowych, do których należy zdjęcie RTG w projekcji przednio-tylnej. Pozwala ono ocenić szparę przełomu oraz wielkość przemieszczenia odłamów kostnych. W większości przypadków jest to wystarczające do postawienia diagnozy, jednak czasem konieczne może być uzupełnienie diagnostyki o badanie rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej.

    Dlatego też na tej podstawie lekarz ustala rodzaj złamania oraz rozległość uszkodzeń. Planuje także sposób przeprowadzenia leczenia operacyjnego. Oprócz diagnostyki obrazowej, lekarz przeprowadza dokładny wywiad uwzględniający pytania o okoliczności, w których doszło do złamania, a także informację o schorzeniach współistniejących. Pacjent odbywa również konsultację z anestezjologiem, podczas której proszony jest o wykonanie kompletu badań laboratoryjnych.

  • Jak przebiega zabieg?

    Celem leczenia operacyjnego jest jak najlepsze odtworzenie stosunków anatomicznych stawu oraz uzyskanie stabilnego zespolenia, dzięki temu biodro ma szansę odzyskać swoje funkcje. Sposób metodyki zabiegu zależy przede wszystkim od wieku pacjenta, ogólnego stanu zdrowia, zaawansowania procesów zwyrodnieniowych, a także stopnia rozległości złamania. Wśród metod postępowania wyróżniamy leczenie operacyjne ze stabilizacją złamania oraz endoprotezoplastykę stawu biodrowego, czyli wymianę części kości na sztuczny element.

    W Medi Horizon Clinic operacja złamania biodra przeprowadzana jest u większości pacjentów z zastosowaniem znieczulenia ogólnego. Czas jej trwania wynosi około 2 godzin. Po zabiegu pacjent pozostaje w klinice pod opieką wykwalifikowanej kadry medycznej, która stale monitoruje jego stan zdrowia. Operacja złamania szyjki kości udowej w ponad 90% pacjentów przeprowadzana jest bez komplikacji. Najlepsze rezultaty przynosi podjęcie interwencji chirurgicznej w okresie 12-24 godzin od urazu. Warunkiem powrotu do sprawności jest kompleksowa rehabilitacja.

    leczenie złamań kości udowej warszawa

     

  • Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu i ile trwa?

    Program usprawniania po operacyjnym leczeniu złamania biodra musi być w pełni zindywidualizowany. Zależy od wielu czynników – wieku pacjenta, schorzeń towarzyszących czy stopnia uszkodzenia stawu. Rehabilitacja rozpoczyna się już w pierwszej dobie po operacji. Polega na jak najszybszej pionizacji pacjenta, tak by uniknąć powikłań wynikających z długotrwałego unieruchomienia – zakrzepicy, zapalenia płuc, infekcji. Początkowe procedury fizjoterapeutyczne opierają się na profilaktyce przeciwzakrzepowej oraz nauce pacjenta odpowiedniego chodu o kulach, wchodzenia i schodzenia ze schodów, a także edukacji w codziennych czynnościach.

    Medi Horizon Clinic współpracuje z wykwalifikowanymi fizjoterapeutami, dzięki temu rehabilitacja po zabiegu leczenia złamanej kości udowej przynosi bardzo dobre rezultaty i pomaga w powrocie do pełnej sprawności ruchowej. Rehabilitacja powinna trwać do momentu uzyskania przez pacjenta w badaniach klinicznych wartości normatywnych. Pełne obciążenie kończyny dolnej ma miejsce po około 12 tygodniach od operacji. W tym czasie celem rehabilitacji jest wzrost siły mięśniowej oraz odzyskiwanie pełnego zakresu ruchu w operowanym stawie.

Jaki jest koszt operacji?

Koszt operacji ustalany jest indywidualnie. Zależy od stopnia uszkodzenia stawu biodrowego, rozległości złamania, a także metody operacyjnej.

Dlaczego warto wybrać Medi Horizon Clinic?

Zespół Medi Horizon Clinic tworzą doświadczeni lekarze z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Fachowo przeprowadzają operację po złamaniu szyjki kości udowej, wykorzystując najlepsze metody leczenia. Klinika współpracuje z doświadczonymi fizjoterapeutami, dzięki czemu pacjent przez cały okres rekonwalescencji jest objęty opieką wykwalifikowanej kadry medycznej. Pamiętaj, że jak tylko jak najszybsze podjęcie leczenia warunkuje powrót do pełnej sprawności, dlatego nie zwlekaj! Uwolnij się do bólu i skorzystaj z pomocy specjalistów.

Nagły przypadek? Dzwoń.

+48 530 763 608

Zapisz się na konsultację

    Imię

    Nazwisko

    E-mail

    Telefon

    Preferowany Termin Konsultacji

    Treść wiadomości

    Opinie Pacjentów

    Było warto!

    Moje biodro już od kiedy pamiętam mi dokuczało, jednak po przekroczeniu magicznego wieku 45 lat było coraz gorze. Do tego moja waga była wielkim obciążeniem dla biodra. Normalne codzienne czynności zaczęły mi sprawiać ból a o je∂zie samochodem już nie wspomnę. Cały zabieg wspominam dobrze, wspaniałe pielęgniarki, które stale mnie doglądały. Rehabilitacja nie należała do najłatwiejszych, ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia.  Dla mnie najważniejsze jest to, że nie czuję już bólu i mogę korzystać z życia i bawić się z wnukami Dziękuję za całą opiekę i życzliwość zespołu Medi Horizon Clinic, oraz komfortowe warunki. Endoproteza biodra to nie jest koniec świata! Dla mnie to dopiero początek życia bez bólu i szansa na normalne funkcjonowanie.
    Krzysztof lat 56

    Polecam!

    Urodziłam się z licznymi wadami bioder, cały czas rehabilitacja, zabiegi itp...trafiłam do Medi Horizon Clinic, gdzie dopiero poczułam opiekę i poważne traktowanie. Po wnikliwej analizie rozpoczęłam leczenie. Wiem, że moje biodro nigdy już nie będzie sprawne - a pewnie za kilka lat czeka mnie endoproteza biodra - ale na ten czas uwolniłam się od bólu. Teraz rehabilitacja i mam nadzieję, że już będzie dobrze. Pozdrawiam cały zespół Medi Horizon Clinic
    Maria lat 35

    Nasze mocne strony

    ortopedia warszawa

    • Doświadczeni Lekarze
    • Spersonalizowane leczenie
    • Holistyczne podejście
    • Jakość i Bezpieczeństwo
    • Dogodna lokalizacja
    • Bezpłatny parking
    • Natychmiastowa usługa w pilnych przypadkach
    • Nowoczesny sprzęt
    • Komfortowe warunki

    Zapisz się na konsultację!

    Zapisz się na konsultację kwalifikującą do zabiegu już dziś i sprawdź jak możemy Ci pomóc. tel. +48 530 763 608

    Przyjęcie do Medi Horizon Clinic

    Krok 1 – Skontaktuj się z nami

    Skontaktuj się z Rejestracją Medi Horizon Clinic telefonicznie – +48 530 763 608 lub via e-mailrejestracja@medihorizon.pl i uzyskaj kompleksowe informacje.

    Krok 2 – Wizyta konsultacyjna

    Kwalifikacja do zabiegu wymaga standardowej konsultacji z lekarzem specjalistą, który przeprowadza szczegółowy wywiad lekarski oraz dobiera odpowiednią metodę leczenia lub korekty.

    Krok 3 – Decyzja Pacjenta i Lekarza

    Lekarz podejmuje decyzję, czy zabieg jest możliwy do wykonania oraz bezpieczny dla Pacjenta. Wyjaśnia Pacjentowi jak przebiega zabieg, określa zakres oraz cenę. Następnie ustalany jest termin kwalifikacji anestezjologicznej i samego zabiegu.

    Krok 4 – Zabieg i pobyt w Medi Horizon Clinic

    Dużą wagę przykładamy do optymalnego wyboru znieczulenia do zabiegu operacyjnego, zwalczania bólu pooperacyjnego oraz do odpowiedniej regeneracji i rehabilitacji pacjenta. Pacjent przez cały czas objęty jest opieką wykwalifikowanej kadry medycznej.