Kontuzje u pływaków – leczenie urazów

Kontuzje u pływaków zdarzają się bardzo często. Pływanie uznawane jest za sport prozdrowotny, wykorzystuje prace znacznej ilości mięśni. Często pływanie zalecane jest jako forma rehabilitacji dla osób z różnymi rodzajami urazów i kontuzji. Pozwala to na modelowanie sylwetki, korygowanie postawy ciała, wzmacnianie mięśni. Sport ten można podzielić na rekreacyjny oraz wyczynowy, który jest dyscypliną olimpijską. Jednakże jak każdy sport niesie ze sobą różnego rodzaju urazy oraz kontuzje, nie tylko u osób pływające rekreacyjnie, ale również u sportowców.

Kontuzje kończyn górnych

U pływaków najczęstsze kontuzje występują w obrębie kończyn górnych. W trakcie pływania czy na brzuchu czy na plecach, niezależnie od metody pływania ręce wykonują najcięższą pracę. Podczas pływania to właśnie – barki oraz łokcie są narażone na kontuzje. Występują one z powodu przeciążeń w wyniku zbyt intensywnego wysiłku. U osób pływające regularnie występować może zespół bolesnego barku pływaka, potocznie nazywanym „bark pływaka”. Schorzenie te jest konsekwencją wielokrotnego powtarzania ruchów i rotacji wewnętrznej części stawu ramiennego.

Kontuzje kończyn dolnych

Kontuzje kończyn dolnych występują najczęściej w obrębie stawów kolanowych wyniku przeciążeń. Są one następstwem odbijania od ściany podczas nawrotów oraz wskoków. Osoby pływające stylem klasycznym najbardziej narażone są na problemy stawu kolanowego. Częste uginanie nóg oraz intensywny ruch często przeciążają stawy.

Kontuzje tułowia

Kontuzje tułowia u osób pływających występują bardzo rzadko. Ból wywołany urazem może występować w odcinku szyjnym, piersiowym bądź lędźwiowym. Zła technika pływania, nadmierne ruchy kończynami mogą skutkować naciągnięciem mięśni oraz ścięgien w wymienionych odcinkach.

Leczenie urazów oraz kontuzji u pływaków w Medi Horizon Clinic w Warszawie.

Zdarzył Ci się uraz – nie czekaj zadzwoń +48 530 763 608 i umów się do specjalisty, szybko i w bezpieczny sposób zajmiemy się Tobą.

Przeczytaj więcej o ofercie ortopedycznej.