Na powstanie łokcia tenisisty oprócz osób wykonujących prace fizyczne narażeni są również pracownicy biurowi. Nieprawidłowe ustawienie nadgarstków podczas siedzenia przy komputerze doprowadza do rozwoju schorzenia. Dowiedz się co robić, aby zapobiegać kontuzji. Zapraszamy do lektury!

Ból łokcia w czasie pracy na komputerze – dlaczego tak się dzieje?

Ból łokcia podczas pracy przy komputerze spowodowany jest kilkoma czynnikami. Pierwszym z nich są powtarzające się ruchy palców. W okolicach ręki znajdują się mięśnie prostowniki i zginacze. Obydwie grupy mięśniowe mają swój początek w okolicach łokcia. W trakcie unoszenia i naciskania palców do klawiatury dochodzi do ich aktywacji. Wielokrotność ruchów sprawia, że w okolicy przyczepów ścięgien powstają zmiany degeneracyjne, co może w późniejszym czasie być początkiem zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej.

Ciało każdego z nas jest stworzone do ruchu. W taki sposób dostarczamy stawom bodźców do pełnego odżywienia i dzięki temu poruszają się one w pełnym zakresie. Praca przy biurku powoduje, że łokcie znajdują się ciągle w tej samej pozycji i są pozbawione naturalnej ruchomości przez co narażone są na niedokrwienie i uszkodzenie.

Wielogodzinna praca w pozycji zgięciowej łokcia ma ogromny wpływ na struktury anatomiczne przebiegające w jego obrębie – szczególnie nerw łokciowy, który biegnie w specjalnym rowku (tzw. rowku nerwu łokciowego). Z powodu niedokrwienia jego ślizg może zostać zaburzony. Mówimy wtedy o zespole rowka nerwu łokciowego. Schorzenie daje podobne objawy do łokcia tenisisty. Chory nie jest w stanie unieść ręki, uścisnąć dłoni na powitanie ani przekręcić klucza w zamku. Pojawiają się parestezje oraz silne dolegliwości bólowe.

Praca przy użyciu standardowej myszki sprawia, że nasze przedramiona ustawione są w kierunku rotacji i pronacji. Taka pozycja wpływa na ciągłe napięcie kończyn górnych – począwszy od dłoni aż do kompleksu barkowego. Z czasem dochodzi do bólu w łokciu, co może być początkiem zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej.

Objawy łokcia tenisisty u pracowników biurowych

Wśród objawów łokcia tenisisty zaobserwować możemy przede wszystkim;

  • nasilone dolegliwości bólowe podczas odwracania przedramienia oraz wyprostu stawu łokciowego,
  • osłabienie siły mięśniowej – proste czynności, takie jak podanie ręki, otwieranie drzwi, pisanie przy komputerze stają się trudne do wykonania,
  • uczucie mrowienia i drętwienia dłoni i palców,
  • tkliwość i wyraźne ocieplenie tkanek w okolicy stawu łokciowego,
  • wyczuwalne palpacyjnie zgrubienia w rejonach przyczepów mięśni.

Łokieć tenisisty – w jaki sposób zapobiegać i leczyć schorzenie?

W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć” pracownicy biurowi w pierwszej kolejności powinni odpowiednio przygotować swoje stanowisko pracy. Podstawą sukcesu jest zaopatrzenie się w specjalną myszkę (zwaną wertykalną), która gwarantuje prawidłowe ułożenie całej kończyny. Dobrze jest korzystać z podłokietników.

Podczas pracy przy komputerze należy opierać się na nich, dzięki czemu łokieć będzie rozluźniony. Monitor komputera powinien być ustawiony na wysokości oczu – zapobiega to wychyleniu głowy do przodu. Istotne są również przerwy w pracy oraz wykonywanie prostych ćwiczeń z technikami automasażu. Podczas dużego bólu pomocne są specjalne stabilizatory na łokieć, których zadaniem jest ustabilizowanie i odciążenie struktur mięśniowych i stawowych. Pomoce ortopedyczne powinny być odpowiednio dopasowane oraz wykonane z lekkich oddychających materiałów. Jako wspomaganie masażu oraz ćwiczeń na łokieć tenisisty sprawdzą się także aplikacje kinesiotapingu. 

W Medi Horizon Clinic w Warszawie leczeniem zapalenia nadkłykcia bocznego zajmują się doświadczeni specjaliści z dziedziny ortopedii. Nasz wykwalifikowany zespół zawsze proponuje pacjentowi nalepsze dla niego rozwiązanie.