Po jakim czasie po endoprotezie biodra można chodzić bez kul?
Jest to pytanie, które nurtuje wiele osób zastanawiających się nad wykonaniem zabiegu endopiotezoplastyki biodra. Zabieg wszczepienia endoprotezy biodra jest zabiegiem, który przywraca pełną sprawność pacjentowi. Dowiedz się więcej.
Endoproteza biodra – Na czym polega zabieg?
Operacja endopiotezoplastyki biodra polega na zastąpieniu chorego stawu na nową protezę – endoprotezę biodra. Na rynku medycznym jest wiele protez biodra – które warto dostosować do każdego pacjenta ze wzg. na wiek, sprawność. Zabieg endoprotezy biodra trwa zwykle do 2 h i wykonuje się go w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub ogólnym. Najlepszą metodą dla pacjenta, a zarazem najtrudniejszą dla lekarza.- jest zabieg endoprotezy biodra z dostępu przedniego. Dzięki wykonaniu zabiegu z dostępu przedniego, lekarz nie przecina mięśni tylko je odchyla w celu umieszczenia protezy biodra. Dzięki czemu pacjent już tego samego dnia po zabiegu jest stabilizowany i rozpoczyna się rehabilitacja. Kolejną zaletą wykonania zabiegu endoprotezy biodra z dostępu przedniego jest brak konieczności przetaczania krwi, co dla wielu pacjentów jest bardzo istotne ze wzg. na religię czy też inne przekonania.
Kto kwalifikuje się do zabiegu endoproteza biodra?
Do operacji endoprotezy biodra kwalifikują się pacjenci, którzy zmagają się z bólem biodra w pozycji leżącej, jak również ból powoduje im trudność w poruszaniu się. Chód pacjentów cierpiących na ból biodra jest bardzo charakterystyczny. Operacja endoprotezy biodra całkowicie uwalnia pacjenta od bólu.
Po jakim czasie po endoprotezie biodra można chodzić bez kul?
Rehabilitacja pacjenta po zabiegu rozpoczyna się tego samego dnia co jest zabieg. Przez kolejne dni pobytu w szpitalu Medi Horizon Clinic Warszawa – Pacjent rehabilituje się 2x dziennie przez doświadczoną kadrę fizjoterapeutów, którzy czuwają nad każdym krokiem pacjenta. Po opuszczeniu szpitala pacjent powinien rehabilitować się do 4-6 tygodni min. 2-3 razy dziennie. Dlaczego? Po zabiegu pacjent nie tylko ćwiczy mięśnie, zakres ruchów jak również uczy się prawidłowego chodu. Kwestia kul – jest kwestią indywidualną dla każdego Pacjenta. Zwyczajowo zaleca się odstawienie kul po okresie 4-6 tygodni tak by dzięki rehabilitacji wyćwiczone mięśnie, powięzi mogły stabilnie utrzymać pacjenta w pozycji pionowej. Bardzo często zdarzają się przypadki, iż pacjenci po zabiegu chodzą asekurują się na kulach wcale ich nie potrzebując. Bardzo ważną i istotną kwestią jest rehabilitacja – nie mniej jednak jest to kwestia indywidualna każdego pacjenta i zależy głównie od samego pacjenta, wieku, wagi i ogólnej sprawności fizycznej.
Jeżeli zmagasz się z bólem biodra, nie zwlekaj i zapisz się na konsultację do naszego specjalisty dr Andrzeja Suwary. Zabieg endoprotezy biodra nie tylko uwolni cię od bólu jak również zdecydowanie poprawi twój komfort życia.
Więcej o zabiegu: https://medihorizon.pl/zabieg-endoproteza-biodra-z-dostepu-przedniego/