Endoproteza kolana – Jak wygląda życie po zabiegu?

Na zabieg endoprotezy kolana decydują się osoby, które cierpią z powodu schorzeń kolana, po wypadkach, czy też na skutek różnych urazów kolan. Jest to szansa dla osób, które prowadzą aktywne życie jak również dla osób, które są sportowcami. Sztuczny staw – czyli endoproteza kolana pozowała na wykonywanie wszystkich czynności takie jak chodzenie, bieganie – ale co najważniejsze uwalnia Pacjenta od ciągłego bólu. Po zabiegu endoprotezy kolana po ok. 6-8 tygodniach Pacjent wraca do pełnej sprawności.

Endoproteza kolana – dla kogo ?

Endoproteza kolana jest wskazaniem do zabiegu u osób, które cierpią na:

🔹zwyrodnienie stawu kolanowego spowodowane urazami lub stanami zapalnymi,

🔹reumatoidalne zapalenie stawów,

🔹wieloodłamowe złamania,

🔹zmiany wynikające z uszkodzenia kolana,

🔹zmiany spowodowane złożoną niestabilnością,

Jak przygotować się do zabiegu endoprotezy kolana?

Jeżeli borykasz się z bólem kolana najważniejsze to zgłosić się do specjalisty na konsultację. Na konsultacje prosimy o zabranie aktualnego RTG lub Rezonansu kolana. Na podstawie wyników badań lekarz dobierze dla Pacjenta odpowiednią metodę zabiegu jak również indywidualnie zaproponuje endoprotezę kolana. Po konsultacji Pacjent otrzyma listę badań kwalifikujących (Badania krwi, EKG, RTG klatki piersiowej) oraz zostanie skierowany na konsultację z lekarzem anestezjologiem w celu wybrania odpowiedniego znieczulenia.

Zabieg endoproteza kolana w Medi Horizon Clinic

Po kwalifikacji do zabiegu endoproteza kolana Pacjent przychodzi do Szpitala na umówioną wizytę. Po uzupełnieniu stosowanych dokumentów Pacjent zabierany jest do Pokoju Pacjenta – gdzie jest przygotowywany do zabiegu. Zabieg endoprotezy kolana trwa zwykle ok 2-3h i wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym. Po zabiegu Pacjent objęty jest całodobową opieką wykwalifikowanego personelu medycznego. Po ok. 6-8 h od zabiegu endoprotezy kolana – Pacjent rozpoczyna rehabilitację pod okiem doświadczonych fizjoterapeutów. Rehabilitacja trwa codziennie min. 1-2x dziennie do momentu opuszczenia Szpitala. Pacjent opuszcza szpital po ok. 3-4 dniach po kontroli lekarza operującego.

Rehabilitacja po zabiegu endoproteza kolana w Medi Horizon Clinic

Rehabilitacja po zabiegu endoproteza kolana trwa zwykle ok. 2-3 tygodni. Przez ten czas Pacjent wraz z fizjoterapeutą wykonują ćwiczenia, które poprawiają zakres zgięcia i wyprostu kolana. Pacjent otrzymuje zestaw ćwiczeń do domu. Pacjent po ok. 6-8 tyg wraca do pełnej sprawności.

Jeżeli borykasz się z bólem kolana i jesteś zainteresowany zabiegiem zadzwoń i umów się na konsultacje do naszego specjalisty kontakt

Więcej o zabiegu: https://medihorizon.pl/endoproteza-kolana/